نتایج در این بخش نمایش داده می شود

۷ روش برای بهبود حافظه و به خاطر آوردن مسائل روزمره

 «کلیدهایم را کجا گذاشتم؟»، «چه چیزی قرار بود بخرم که نخریدم؟»، «چه ساعتی قرار ملاقات داشتم؟»، «او همین الان خودش را به من معرفی کرد، اما اسمش را به یاد نمی آورم!». این موقعیت ها که تا حدی ساده ترین مسائل روزمره را فراموش کرده ایم تقریبا برای همه ما رخ داده اند. برای برخی بیشتر و برای برخی کمتر. اگرچه از دست دادن موقت حافظه اجتناب ناپذیر است اما راه هایی برای کاهش دفعات این لحظات «خالی» در زندگیمان وجود دارد. ما در اینجا ۷ ترفند برای بهبود حافظه و به یاد آوردن این مسائل کوچک را به شما خواهیم گفت:

۱- توجه کنید

به موضوعاتی که می دانید به یاد آوردنشان برایتان حائز اهمیت است توجهی ویژه داشته باشید. برای مثال در ملاقات ها به مقدمه ای که به شما ارائه می شود بیشتر توجه داشته باشید تا فکر کردن به حرف هایی که قرار است خودتان بعد از این معرفی بزنید. یا قبل از ترک کردن خانه چند دقیقه ای با توجهی کامل به چیزهایی که لازم است بخرید فکر کنید.

۲- تکرار کنید

هرچیزی که قرار است بعدا به یاد آورید را یک یا دو دقیقه در ذهنتان تکرار کنید. این کار برای به خاطر آوردن مکان­ ها، اشخاص، نکته های امتحان یا هر موضوع دیگری که به خاطر آوردنش برایتان ضروری است جواب خواهد داد.

۳- از احساساتتان استفاده کنید

وقتی چیزی را فراموش می کنید از تمام احساساتتان استفاده کنید تا آن را به خاطر آورید. برای مثال وقتی تاریخ اولین قرار ملاقاتتان با فردی که دوستش دارید را فراموش کرده اید سعی کنید از تمام حواستان استفاده کنید و تمام چیزهایی که در آن روز احساس کرده اید را به خاطر آورید.

۴- ارتباط دهید

می توانید از روابطی تصادفی استفاده کنید و آنچه که می خواهید را به خاطر آورید. برای مثال اگر چندین بار کلیدتان را روی میزی جا گذاشته اید که عکسی خانوادگی روی آن بوده می توانید کلیدتان را کلید خانوادگی صدا کنید.

۵- روالی ایجاد کنید

اگر احتیاج دارید که کارهایی را پیوسته انجام دهید آنها را تبدیل به روال کنید. برای مثال غذا دادن به حیوان خانگی تان و قفل کردن در هنگام خروج از منزل. لیستی از تمام این کارها تهیه کنید و در زمانی یکسان در تمام روزهای هفته برنامه ای که نوشته اید را انجام دهید تا هیچ گاه هیچ یک از آنها را فراموش نکنید.

۶- استراحتی به خود دهید

گاهی اوقات لازم است قبل از تلاش برای به یاد آوردن مسائل کمی به مغز خود استراحت دهید. حتی اگر چیزی که به دنبالش هستید نوک زبانتان است استفاده بیش از حد از مغز به احتمال زیاد شما را به شک و تردید خواهد انداخت.

۷- بنویسید

وقتی قرار است مسائل زیادی را به خاطر آورید، بنویسیدشان. راحت ترین راه برای به خاطر آوردن نوشتن یادداشتی برای یادآوری است. می توانید از کاغذهای یادداشت، تلفن همراه یا ضبط کردن صدایتان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.