نتایج در این بخش نمایش داده می شود

یک شیوه عملی برای تمرکز بیشتر

درباره تمرکز زیاد گفته‌ایم و شما هم زیاد خوانده‌ و شنیده‌اید؛ اما مگر غیر از این است که یک مشکل بزرگ بیشتر داوطلبان، عدم تمرکز لازم هنگام مطالعه یا تست زدن است؟

به تجربه می‌دانید که برای یک مطالعۀ دقیق و عمیق، نیاز به حذف عوامل بازدارنده و مزاحم اطرافتان دارید تا بتوانید فکرتان را روی مطلبی که می­خوانید، متمرکز سازید. در واقع حتی کوچک‌ترین موارد هم می‌توانند سبب برهم زدن افکار شما شوند؛ برای مثال، با به گوش رسیدن صدای تلویزیون، ممکن است که همه چیز دور سرتان بچرخد و خاطرات و افکار درهم و برهمی به ذهنتان هجوم بیاورد یا سبب برانگیختن هیجانات شما شود؛ هیجاناتی که می­توانند سبب بروز افکاری دیگر گردند و این جریان همین طور ادامه یابد.
لازم است یاد بگیرید که به انحراف افکارتان توجه داشته باشید؛ بخصوص وقتی که آنها در جهت منفی هستند. به محض اینکه چنین اتفاقی افتاد به خودتان بگویید: «ایست» و توجهتان را به کاری که در دست دارید، برگردانید.
این شیوه کاملاً عملی و به کارگیری آن ضروری است؛ زیرا غیر ممکن است که شما بتوانید دو فکر را به طور همزمان در سر داشته باشید. لغت «ایست»، حرکت قطار مزاحم و آشفته کننده فکر را مختل می­کند.

می­توانید برای تاثیر بهتر، یک کش لاستیکی دور مچ خود ببندید و هر وقت که لازم شد به کلمۀ «ایست» فکر کنید، آن را ملایم بکشید و رها سازید. اگر فوراً به نتایج مطلوب دست پیدا نکردید، نگران نشوید؛ زیرا ممکن است که این امر نیازمند تلاش مکرر باشد؛ اما مطمین باشید که پس از مدتی حتماً موفق می­شوید.

* هفته نامه پیک سنجش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.