نتایج در این بخش نمایش داده می شود

کنکور به آموزش‌وپرورش تحمیل شده است

مدیرکل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری با اشاره به اینکه موضوع ایثار و شهادت فقط در کتاب دینی خلاصه نمی‌شود، گفت: کنکور از سوی وزارت علوم و سازمان سنجش به ما تحمیل شده است. به گزارش تهران ۲۴، محمود امانی طهرانی – مدیرکل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری درباره بررسی عملکرد آموزش‌وپرورش درحوزه فرهنگ ایثار و شهادت اظهار کرد: باید این سوال را مطرح کرد که چرا موضوع ایثار و شهادت مهم است؟ ممکن است برخی افراد به این موضوع بیاندیشند که چرا مهارت‌های زندگیف تربیت و رشد هنری، مسائل اجتماعی و علم و فناوری کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد؟
به نظر می‌رسد برای بررسی بحث به صورت ریشه‌ای باید در بحث اهمیت ایثار و شهادت واکاوی کنیم. وی افزود: ایثار و شهادت موضوعی است که همواره در زندگی مردم جاری است و موضوع تاریخی و فراموش شده نیست، از بُعد مذهبی اشتیاق مردم به قیام اما حسین (ع) که اوج آن را در اربعین مشاهده می‌کنیم به جهاد و شهادت متصل است و در سطح جامعه نیز شاهد هستیم که رهبر معظم انقلاب بارها به این موضوع تاکید کرده‌اند، موضوع مدافعان حرم نیز احیای کننده دوران دفاع مقدس است و این مسئله برخلاف آنچه که در یک سال اخیر مورد بهره‌برداری سیاسی قرار گرفت، موضوع عمومی برای همه است و مردم با گرایش‌های سیاسی مختلف در این رابطه اتفاق نظر دارند و موضوع ایثار و شهادت بخشی از هویت ما را می‌سازد. امانی طهرانی گفت: سند تحول بنیادین و مبانی نظری تحول بنیادین که پشتوانه فکری سند است به موضوع ارزش‌‌ها، ایثار و شهادت توجه جدی دارند همچنین در طراحی کتب درسی، هدف‌گذاری ۵ قسمتی انجام داده‌ایم که در لایه اول آن تفکر و تعقل، در لایه دوم ایمان و در لایه‌های بعدی علم، اخلاق و عمل است که نسبت به هدف‌گذاری سه بخشی رایج دانش، نگرش و کنش ارتقا یافته است. مدیرکل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری عنوان کرد: برای رسیدن به شایستگی باید مراحلی طراحی شود، معرفت نقطه نخست در موقعیت‌های مؤثر یادگیری است.
اگر امروز کتاب‌های درسی را ورق بزنیم، مملو از فعالیت‌هایی است که به یادگیری مؤثر منتهی می‌شود، ازجمله عنوان‌هایی چون مشاهده کنید، فکر کنید، بپرسید و برای همکلاسی‌های خود بگویید که باعث رشد از پیش تعیین‌شده می‌شود. امانی طهرانی با بیان اینکه مسئله ایثار و شهادت تنها در درس دینی خلاصه نمی‌شود، عنوان کرد: ایثار و شهادت در کتاب مطالعات اجتماعی، آمادگی دفاعی و ادبیات مشاهده می‌شود و فصل‌هایی از کتاب ادبیات به ادبیات پایداری، ادبیات انقلاب اسلامی و ادبیات حماسی پرداخته است. مدیرکل دفتر تألیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری گفت: کنکور از سوی وزارت علوم و سازمان سنجش به ما تحمیل شده است و هر چه می‌گوییم کنکور برنامه‌های درسی را دفرمه کرده است برای تغییر آن قدمی برنمی‌دارند و قانون‌های مصوب مجلس نیز برای حذف کنکور اجرایی نمی‌شود. وی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با اشاره به درس پانزدهم کتاب هدیه‌های آسمان پایه ششم ابتدایی، ادامه داد: این درس از ماجرای هفده شهریور آغاز می‌شود و تا بحث دانش‌آموزان شهید ادامه پیدا می‌کند و تیترهایی مانند برایم بگو، گفت‌وگو کنیم و ایستگاه تفکر در آن دانش‌آموز را به سمت تفکر درباره موضوع ایثار و شهادت و زنده بودن آن رهنمون می‌کند.
منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.