نتایج در این بخش نمایش داده می شود

نخستین کنکور قرن بعد چگونه برگزار می شود؟

ثبت‌نام در نخستین کنکور قرن جدید از یک شنبه ۱۲ بهمن ماه ۹۹ آغاز می‌شود و تا روز شنبه ۱۸ بهمن ماه ادامه دارد.

این در حالی است که نخستین کنکور قرن بعدی با کمترین تغییرات نسبت به آخرین کنکور قرن برگزار می‌شود. اگرچه خبرها همواره از کنکور بی‌شمار است اما در نهایت بر اساس تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش کنکور ۱۴۰۰ با تغییرات ناچیز برگزار می‌شود.

تغییر مهم کنکور ۱۴۰۰ مربوط به طراحی سئوالات است، برخلاف کنکور ۹۹ در کنکور ۱۴۰۰ تنها یک نوع سئوال برای داوطلبان تهیه می‌شود و سئوالات جداگانه برای داوطلبان نظام قدیم طرح نخواهد شد.

البته هنوز گمانه زنی‌ها در این باره ادامه دارد و علی‌رغم تصمیم سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی این امیدواری را به داوطلبان نظام قدیم داده‌اند که سئوالات جداگانه برای آنها طرح می‌شود.

اختلاف نظرها در این زمینه به تعداد داوطلبان نظام قدیم بر می‌گردد.

مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس اطلاعات شرکت‌کنندگان کنکور ۹۹ می‌گویند که تعداد این داوطلبان ۸۰ هزار نفر بوده که با اعلام نتایج نهایی متقاضیان نظام قدیم برای کنکور ۱۴۰۰ کمتر خواهد شد؛

بیشتر بخوانید :

اعلام تغییرات کنکور ۱۴۰۰ از زبان رئیس سازمان سنجش/پرونده نظام قدیمی‌ها بسته شد

ثبت نام غیر حضوری آزمون های آزمایشی سنجش ۱۳۹۹-۱۴۰۰

تغییر زمان اعلام نتایج آزمون‌های سراسری

بنابر این ادامه طرح سئوالات جداگانه برای این داوطلبان در کنکور ۱۴۰۰ دیگر مقرون ‌به صرفه نیست.

در این میان نمایندگان مجلس با اطلاعات به دست آمده به این نتیجه رسیده اند که ۳۵۰ هزار نفر از داوطلبان نظام قدیم پشت کنکور هستند.

موضوع دیگر در کنکور ۱۴۰۰ مربوط به سهمیه هاست.

هنوز تغییری در سهمیه های کنکور ایجاد نشده البته ممکن است تا زمان برگزاری یا اعلام نتایج کنکور سهمیه ها دستخوش تغییر شوند چراکه سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه طرحی آماده کرده است اگر این طرح به تصویب برسد سهمیه های پذیرش دانشجو به سه دسته آزاد، مناطق و ایثارگران تقسیم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.