نتایج در این بخش نمایش داده می شود

نامه کمیسیون آموزش مجلس برای تعیین تکلیف معترضان کنکور

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن تشریح چند و چون سهمیه‌ها در کنکور امسال، از تنظیم و ارسال نامه‌‌ای به شورایعالی انقلاب فرهنگی به منظور تعیین تکلیف معترضان خبر داد.
قاسم احمدی لاشکی با بیان اینکه در جریان کنکور امسال اتفاق خلاف قانونی رخ نداد و سهمیه‌ها و ظرفیت‌ها بر اساس قانون به داوطلبان کنکور تعلق گرفت، توضیح داد: تفاوتی که سهمیه امسال فرزندان ایثارگر با سال‌های گذشته داشت، اعمال سهم 5 درصدی به سهم 25 درصدی سابق بود که این مسئله تکلیف قانون برنامه ششم توسعه است.
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در سال‌های گذشته سهمیه 25 درصدی فرزندان ایثارگر به علت نبود متقاضی و یا عدم کسب حدنصاب نمره از سوی فرزندان ایثارگر تکمیل نمی‌شد به همین دلیل با تصمیم مجلس تعشریف جدیدی از ایثارگران ارائه شد.
وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه تعریف جدیدی از ایثارگران ارائه و مقرر شد 5 درصد از ظرفیت به فرزندان رزمندگانی که 6 ماه به بالا جبهه داشتند ولی جانبازی و اسارت نداشتند، تعلق بگیرد. ضمن اینکه در ذیل این ماده تبصره‌ای آورده شد که اگر ظرفیت 25 درصد قانون قبلی تکمیل نشد، افراد مشمول قانون 5 درصد می‌توانند از سهمیه تکمیل نشده 25 درصد نیز استفاده کنند.
احمدی لاشکی تصریح کرد: همین مسئله موجب شد قسمتی از سهمیه آزادی که هر ساله داوطلبان از آن بهره می‌بردند، تکمیل شود و شاید احیانا برخی داوطلبان سهمیه آزاد که با رتبه 1000 در یک دانشگاه خاص قبول می‌شدند، امسال موفق به قبولی در آن دانشگاه نشده باشند.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: در واقع کسانی که به صورت سهمیه آزاد در کنکور امسال شرکت کردند، سهم خود را برداشته‌اند ولی سهمیه مازاد سال‌های گذشته که خانواده ایثارگران از آن بهره نمی‌بردند به آن‌ها تعلق نگرفته است.
وی ادامه داد: در عین حال داوطلبان آزاد بر اساس رتبه سال‌‌های گذشته برنامه‌ریزی و انتخاب رشته کرده‌اند و این درست نیست که به یکباره امسال این سهمیه تغییر کند به همین جهت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای متضرر نشدن داوطلبان آزاد اقدامی مهم صورت داد.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: در همین راستا از طرف رییس کمیسیون آموزش نامه‌ای خطاب به شورایعالی انقلاب فرهنگی تنظیم و ارسال شد و امیدواریم با تدبیر رییس جمهور  رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی و پیگیری‌های دو عضو کمیسیون در شورایعالی انقلاب فرهنگی یعنی دکتر عارف و دکتر زاهدی، بخش محدودی از داوطلبان سهمیه آزاد که احساس می‌کنند، متضرر شده‌اند نیز آسیبی نبینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.