نتایج در این بخش نمایش داده می شود

موسيقي نظامي

ريزش آب از آبشار، وزش باد از ميان برگ‌هاي درختان، نغمۀ پرندگان و … اين همه نواي طبيعي موسيقي است؛ در واقع  موسيقي با روح انسان عجين شده­است و تراوش احساسات،  انديشه‌ها و مبيّن حالات درون انسان است.
بيش از دو هزار سال است که غرب و شرق به قدرت موسيقي در برانگيختن احساسات انسان، اذعان دارند. اين قالب هنري غيرمفهومي و غيرتقليدي، که مجموعه‌اي از اصوات نظام يافته است، تجربيات زيبايي شناسانه‌اي فراهم مي‌آورد که در ابعاد و مراتب مختلف داراي ارزش است.
در اين ميان، موسيقي نظامي، با الهام از فرهنگ و هنر و سنت‌هاي هر جامعه و با بهره‌جويي از علم موسيقي، به تقويت روحية سلحشوري در جسم و جان مبارزان و مدافعان هر کشور مي‌پردازد. اين موسيقي در مراسم استقبال يا بدرقة مهمانان رسمي يک کشور، در اجراي سرود و سلام ملل، و در مراسم عزا، اعياد و جشن‌هاي گوناگون حضور فعال و چشمگيري دارد.
موسيقي نظامي، با حضور روزانه و مقرر خود در ميادين سان و رژه، در تقويت روحيه و وحدت بين نيروهاي نظامي بسيار مؤثر است و با توجه به نياز جامعه به رشتۀ موسيقي در نيروهاي مسلح، تربيت نيروهاي متعهد و کارآمد در  اين زمينه، از طريق آموزش سطوح عالي دانشگاهي ضرورت دارد.
در رشتۀ موسيقي نظامي، با آموزش دروس تيوري و عملي مورد نياز، اعم از تربيت حس شنوايي، رهبري ارکستر سمفونيک و نظامي، گروه نوازي، اصول آهنگسازي، آموزش پيانو و … دانشجويان اين رشته براي هدايت يا رهبري ارکستر‌هاي نظامي، آفرينش سرود و تنظيم آهنگ‌ها و مارش‌هاي نظامي آماده مي‌شوند.
در موسيقي نظامي سازهايي استفاده مي‌شوند که صداي آنها بلند، رسا و مهيب و باوقار و پرشکوه باشد و نشاط و نيروزايي آن قابل لمس باشد. يک ارکستر نظامي، داراي آلات مختلف موسيقي است که بر سه نوع آلات چوبي، آلات مسي و آلات ضربي تقسيم مي­شوند.
درس­ هاي اين رشته در طول تحصيل
دروس پايه:
تحليل مباني نظري موسيقي، سرايش، هماهنگي (هارموني)، مباني صداشناسي، تربيت شنوايي، پيانوي عمومي.
دروس اصلي:
تاريخ موسيقي ايران، تاريخ موسيقي جهان، شناسايي سازهاي ايران، سازشناسي موسيقي جهاني، پيوند شعر و موسيقي، موسيقي نظري ايران، فرم و آفرينش در موسيقي ايران.
دروس تخصصي:
   پيانو اختصاصي، هارموني اختصاصي، اصول آهنگسازي، کنتراپون، مباني فيزيک صوت، گروه نوازي، فرم و آناليز اختصاصي موسيقي، ارکستر، آشنايي با دستگاه‌هاي موسيقي ايران، ساز بادي باندهاي نظامي، ارکستراسيون باندهاي نظامي، رهبري ارکستر سمفونيک و نظامي، تاريخ موسيقي نظامي، اجراي پاياني.
توانايي‌هاي لازم
آيا مي‌توان يکساله، دو ساله يا حتي چهار ساله نوازنده شد و در رشتۀ موسيقي حرفي براي گفتن داشت؟ بدون شک، چنين چيزي امکان‌پذير نيست. به همين دليل، دانشجوي اين رشته بايد از سنين کودکي يا نوجواني، ساز را در دست گرفته و حداقل در نواختن يک ساز ايراني مهارت داشته ­باشد و دانشگاه براي او کلاس سيزدهم باشد.
از همين رو، براي شناخت اين دسته از دانشجويان، رشته موسيقي به صورت نيمه‌متمرکز دانشجو مي‌پذيرد؛ يعني داوطلباني که در آزمون سراسري گروه آزمايشي ­هنر در رديف معرفي‌شدگان چند ­برابر ظرفيت رشتۀ موسيقي قرار مي‌گيرند بايد در آزمون تخصصي و عملي موسيقي، که شامل اطلاعات عمومي موسيقي، مباني نظري و علمي موسيقي (تيوري موسيقي، سرايش و تربيت شنوايي) و نوازندگي يک ساز ايراني يا جهاني مي‌شود، شرکت کنند و اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي اين رشته، با توجه به نتيجۀ آزمون‌هاي تخصصي و عملي مذکور، اعلام مي‌گردد.
رشتۀ موسيقي نظامي فقط از بين داوطلبان مرد به صورت نيمه متمرکز دانشجو مي‌پذيرد و ذوق هنري، علاقه به موسيقي، تسلط بر نوازندگي و همچنين داشتن سلامت شنوايي، از عوامل مهم موفقيت دانشجويان رشتۀ موسيقي است.
موقعيت شغلي در ايران
 دانشجويان موسيقي، با اخذ دانش عمومي و نظري دربارۀ موسيقي و موسيقي نظامي، در رشته­­ها و دسته­هاي موسيقي واحدهاي گوناگون نيروهاي مسلح نظامي و انتظامي کشور، در سطح عضويت در ارکسترهاي نظامي تا آفرينش سرودها و آهنگ­ها و مارش­هاي نظامي يا رهبري ارکسترهاي نظامي، انجام وظيفه مي­نمايند؛ در واقع دانشجويان اين رشته، از ابتداي تحصيل، بورسيه ارتش جمهوري اسلامي هستند و در نهايت جذب اين نهاد مي‌شوند.
دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالي که در سال 95 اين رشته را ارايه داده‌اند:
دانشگاه‌هاي پذيرنده:
هنر ـ کرج
مقاطع تحصيلي:
کارشناسي
دوره‌ها:
روزانه
دانشگاه:
دولتي

* اين رشته به صورت نيمه‌متمرکز دانشجو مي‌پذيرد.

  • هفته نامه پیک سنجش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.