نتایج در این بخش نمایش داده می شود

لیست دانشگاه های مجازی ایران

با توجه به گسترش و توسعه سیستم های مجازی این موضوع بیشتر از گذشته به چشم می آید که چه افرادی به سمت سیستم های آموزشی مجازی جذب می شوند. در نگاه اول بسیاری از افراد به این نتیجه می رسند که دانشجویانی به این دانشگاه ها تمایل پیدا می کنند که در زمینه درسی ضعف دارند و نمی توانند که مانند دانشجویان عادی از طریق آزمون ورودی به دانشگاه های معتبر راه پیدا کنند و به همین خاطر به سمت دانشگاه اینترنتی ایران کشیده می شوند. اما با توجه به آماری که توسط کارشناسان این زمینه ارائه شده است این طرز تفکر اشتباه است و در حال حاضر بسیاری از باهوش ترین افراد در سراسر جهان به سمت سیستم ها و دانشگاه های مجازی جذب شده اند.
شاید یکی از مهم ترین دلایل این گرایش، افزایش روز افزون دانشجویان و علاقه مندان به تحصیلات تکمیلی باشد. همچنین این نکته را نمی توان نادیده گرفت که امروزه تمامی دانشجویان و دانش آموزان در مدارس و هر پایگاه آموزشی که باشند به رایانه ها و امکانات اینترنتی به آسانی دسترسی دارند. اگر شما هم جزء آن دسته از افراد باشید که اول وارد بازار کار شده اید و دوست دارید که در حین کار به تحصیل هم مشغول شوید، مسلما یک دانشگاه مجازی را برای تحصیل خود انتخاب خواهیدخواهید کرد تا برای آموزش از زمان و مکان مستقل بوده و به دلیل غیبت های بیش از حد، دروس شما در یک ترم حذف نشوند! از دیگر دلایل وجود یک پایگاه آموزشی مجازی می توان به وجود یک نظام آموزشی جدید و ارزان تر برای دانشجویان اشاره کرد.
روش تدريس در دانشگاه هاي مجازی
دانشگاه های مجازی چیست؟
شيوه ارايه دروس اين گونه است که مرکز آموزش مجازی دارای پايگاه اينترنتی بوده و دانشجو براي ورود به اين سامانه داراي کلمه شناسايي و رمز است.
در اين پايگاه به طور کامل مشخص شده که در اين ترم چه دروسي ارايه شده و چه تعداد دانشجو مشغول به تحصيل هستند. همچنين در اين سيستم الکترونيکی (سايت) مشخص شده که درس ها، در چه روزهايي ارايه مي شود و استادان حل تمرين نيز در چه زماني حضور دارند.
در تحصيل به روش آموزش مجازی، برنامه های مشخصی برای حضور استاد و دانشجو در کلاس مجازيی وجود دارد و براي ايجاد اين محيط مجازي از نرم افزار LMS (مديريت سامانه) استفاده مي شود.
استاد اصلي دروس را به دانشجويان تدريس مي کند و استاد معاون نيز اشکالات دانشجويان را رفع کرده و به سؤالات آن ها پاسخ مي دهد، استاد اصلي فقط هنگام تدريس حضور دارد، اما حضور استادان حل تمرين به مراتب بيشتر از استادان اصلي است.
دانشجو در طول هفته اين فرصت را دارد که اگر کلاس برقرار نبود و با مشکلي در دروس مواجه شد، اقدام به ارسال ايميل به استاد کرده و استاد نيز در اسرع وقت موظف به پاسخ دادن به دانشجو است.
در تمام لحظاتي که دانشجو به اينترنت وصل مي شود، تمام بخش های دروس خوانده شده توسط اين سيستم ثبت مي شود و استاد مي تواند ببيند که دانشجو تا کدام قسمت درس را خوانده و در چه ساعت هايی مراجعه کرده است. دروس به صورت الکترونيکی تبديل شده و صدا و تدريس استاد روی آن قرار مي گيرد و در بسياري از مواقع تدريس استاد به صورت فيلم روی درس قرار داده مي شود.
دانشجويان براي ورود به سيستم الکترونيکی دانشگاه داراي رمز عبور و ايميل ويژه اي هستند که ممکن است در هر سال و يا هر درس تغيير کند. استاد نيز داراي ليست حضور و غياب بوده و از حضور يا عدم حضور دانشجو آگاه است، همچنين در اين سيستم ساعات تشکيل کلاس نيز مشخص شده است.
دانشگاه مجازی دارای دانشگاه مجازی کارشناسی و رشته های مجازی کارشناسی ارشد است.
لیست دانشگاههای مجازی
لیست دانشگاه های مجازی به شرح زیر است:
عنوان مرکز آموزشی
1
دانشکدۀ مجازی
علوم حدیث
2
دانشکدۀ آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه شیراز
3
مرکز آموزش‌های مجازی دانشگاه امیرکبیر
4
مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه علم و صنعت ایران
5
مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
6
مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه  اصفهان
7
مرکز آموزش‌های‌ الکترونیکی دانشگاه صنعتی اصفهان
8
مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه تهران
9
دانشگاه مجازی المصطفی (ص)
10
دانشگاه مهر البرز
11
دانشگاه مجازی
امام خمینی (ره)
12
دانشکدۀ آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه قم
13
مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه سهند
14
مؤسسه غیرانتفاعی آموزش عالی رایانه‌ای تهران
15
دوره‌های الکترونیکی دانشگاه شهید بهشتی
16
مؤسسه آموزش عالی فارابی
17
مرکز آموزش‌های مجازی دانشگاه تربیت معلم آذربایجان
18
دانشگاه الکترونیکی فاران
19
مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی نور طوبی
20
آموزش‌های مجازی دانشگاه سیستان و بلوچستان
21
واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.