نتایج در این بخش نمایش داده می شود

فوریت بررسی اصلاح قانون نحوه سنجش و پذیرش دانشجو/ ساز و کار کنکور تغییر می‌کند

نمایندگان مجلس درجلسه علنی امروز با اکثریت آرا با یک فوریت طرح قانون الحاق یک ماده به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور موافقت کردند.

بررسی فوریت طرح قانون الحاق یک ماده به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت.

وکلای ملت در این جلسه با 103 رأی موافق، 86 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر در جلسه با بررسی این طرح به صورت دو فوریت مخالفت کرده و در ادامه با بررسی این طرح به صورت یک فوریت با 110 رأی موافق، 85 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و نماینده درخواست کنندگان دو فوریت بررسی طرح مذکور در رابطه با این طرح توضیح داد : مجلس در سال 92 برای نخستین بار آزمون سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را تصویب کرد که تا اکنون معیار سازمان سنجش بوده است اما در روزهای پایانی دولت آقای روحانی مورخ 15 تیر ماه سال 1400 اتفاقی افتاد و آن نقض صریح این قانون بود و آن هم توسط مصوبه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان «سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی»، اما آنچه که تصویب کردند در تعارض کامل قانون مصوب مجلس است، همچنین ذکر شده تمامی قوانین متعارض با مصوبه شورای عالی فرهنگی از جمله قانون مجلس ملغی می‌شود.

نماینده مردم تهران ادامه داد:

حال سوال من از نمایندگان ملت این است که کدام مرجع غیر از خود مجلس می‌تواند قانون آن را نقض کند؟ هرچند پس از این ماجرا 273 تن از نمایندگان نامه‌ای را به ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کردند و معاون حقوقی رئیس جمهور سه بار به دستگاه‌ها نامه‌ای زد مبنی بر اینکه این مصوبه خلاف قانون مجلس است و شورا حق قانونگذاری ندارد اما شورای عالی انقلاب فرهنگی به روال سابق پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه با وجود نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های انجام شده هنوز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی می‌شود، افزود: ما دو ایراد به این مصوبه وارد می‌دانیم که یکی از آن شکلی و دیگری محتوایی است. بر اساس ایراد شکلی شورای عالی انقلاب فرهنگی زمانی که مجلس در موضوعی قانونگذاری کرده حق ورود به آن موضوع را ندارد و در ایراد محتوایی باید بگویم روح این مصوبه خلاف عدالت آموزشی است.

  • نادری بیان کرد: ارتقاء طبقاتی توسط نظام آموزشی افتخار جمهوری اسلامی بوده اما این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای همیشه به نظام ارتقاء در آموزش پایان می‌دهد لذا خواهشمندم به قانون مجلس برگردید و به دو فوریت این طرح رأی دهید.

علی خضریان در مخالفت با دوفوریت طرح مذکور، گفت: در حال حاضر بیش از یکسال است که ساز و کار کنکور تغییر کرده و دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شده و با توجه به اینکه کنکور دوبار در سال برگزار می‌شود مقرر است که یکی از این آزمون‌ها در دی ماه سال جاری برگزار شود که اگر اکنون به دنبال تغییر ساز وکارها باشیم تلاطم ایجاد می‌شود.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه در مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی ضریب معدل در کنکور افزایش یافته و این به معنای کاهش استرس داوطلبان و خانواده آن ها است، افزود:

هرچند این مصوبه ایراداتی دارد که باید رفع شود اما اصل آن را قبول داریم.

وی اضافه کرد: همچنین مجلس نمی تواند به مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی ورود کند، از سوی دیگر رئیس مجلس نیز در جلسات این شورا حضور داشته است.

همچنین مهرداد ویس کرمی دیگر مخالف دو فوریت طرح مذکور با بیان اینکه بنده در دو سال گذشته ناظر مجلس در شورای عالی سنجش بودم، بیان کرد:

هرچند با مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی مخالف بودم و آن را بارها ابراز کردم و حتی در جلسه ای با حضور اعضای شورا و تعدادی از نمایندگان این موضوع را بررسی کردیم اما باید به این نکته دقت کرد که بازرسی کل کشور، وزیر مربوطه و رئیس سازمان سنجش را موظف به اجرای این مصوبه کرده است.

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس افزود:

در صورت تصویب دو فوریت طرح مذکور تناقضی ایجاد می‌شود زیرا طراحان در این طرح بیان کرده‌اند که کسانی که مصوبه مجلس درباره سنجش را اجرا نکنند مجرم هستند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: در حال حاضر خانواده ها و داوطلبان طبق ساز وکار جدید برنامه ریزی کرده اند و در صورتی که دو فوریت این طرح رأی بیاورد آشفتگی ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.