نتایج در این بخش نمایش داده می شود

شگرد مقوايي در یادگیری

شگرد مقوايي در یادگیری

چيزهاي وسوسه کننده زيادي در اطراف ما و در اين دنياي پر از تازگي وجود دارد که هر روز نيز به تعداد آنها افزوده مي‌شود.

تلويزيون، رايانه و تلفن سه عامل اصلي هستند که باعث عدم تمرکز حواس مي‌شوند.

آنچه که معمولاً براي شما روي مي‌دهد اين است که بي‌اختيار دستتان به سوي تلويزيون يا رايانه مي‌رود و يا تلفن را برمي‌داريد.

فطرت شما در چنين مواقعي محک زده مي‌شود.

پيش از آنکه متوجه گذشت زمان شويد ناگهان به خود مي‌آييد و مي‌بينيد مدت زيادي است مشغول تماشاي يک فيلم يا انجام يک بازي رايانه‌اي بوده‌ايد و ساعت ها را به بطالت گذرانده‌ايد. تازه هنوز هيچ چيزي در باره سردرد و چشم هاي خسته نگفته‌ايم!

روان شناسان معتقدند که اگر شما اين ميل خود را مدتي به عقب بياندازيد ولو چند ثانيه، در اين صورت مي‌توانيد کنترل خود را دوباره به دست آوريد.

شگرد استفاده از مقوا اين کار را براي شما تسهيل خواهد کرد و مي‌توانيد براي به دست آوردن کنترل خود مقداري از وقت ارزشمند خود را صرفه جويي کنيد.

انجام اين فکر ساده است.

روي شيء يا وسيله‌اي که باعث حواس پرتي شما مي‌شود يک تکه مقواي 7 در 12 سانتيمتر قرار دهيد و از سرگرم شدن با آن تا زمان مورد نظر خودداري کنيد.

نتيجه اينکه به محض نزديک شدن به آن وسيله چشمتان به تکه مقوا افتاده و اين مقوا نقش يادآوري کننده را براي شما دارد و مي‌توانيد به اين ترتيب کنترل خود را حفظ کنيد.

وقتي در کلاس دهم بودم کارهاي مختلفي با رايانه انجام مي‌دادم. حرف رمزهاي مختلفي تعيين مي‌کردم و بعد ارتباط رايانه را قطع مي‌کردم. بعد يک تکه مقوا روي آن قرار مي‌دادم که روي آن نوشته شده بود:

  • «آرام، تا 31 شهريور نبايد به رايانه نزديک شوي.»

اين روش مؤثر واقع شد.

در طي يک ماه و نيم صد ساعت در زمان صرفه جويي کردم که تأثير مثبت زيادي در نتايج کارم داشت. همچنين لذتي که به دليل تسلط خود بر اوضاع حس مي‌کنيم نيز وصف ناپذير است.

اگر خواستيد تلفن را جواب دهيد و مجبور به انجام آن هستيد، كمي صبر كنيد از1 تا6 بشماريد، سپس به تلفن جواب دهيد.

اين عمل موجب ميشود كه شما از حالت شرطي شدن بيرون بياييد و جواب دادن تلفن آگاهانه انجام شود.

شايد شما هم اين داستان را شنيده باشيد كه كسي در حال اتو كردن لباس بود، در همان زمان تلفن هم به صدا در ميآيد و وي بدون اينكه فكر كند اتو را به جاي تلفن بر ميدارد و بر روي صورتش ميگذارد.

در طولاني مدت برداشتن تلفن بصورت ناخودآگاه و عمل شرطي آن، زخمي عميقتر از سوختگي اتو بر روي صورتمان ميگذارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.