نتایج در این بخش نمایش داده می شود

سهمیه ایثارگران در کنکور امسال افزایش یافت

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در کنکور ارشد امسال در عمل سهمیه ایثارگران افزایش یافته است و اعتراض داوطلبان از جهتی بجاست اما بحث تخصیص سهمیه مازاد به ایثارگران مطرح نبوده و فعلا هم پیشنهاد جایگزینی نیست.

سوژه‌ اعتراض به نتایج نهایی و انواع سهمیه در کنکور ارشد 98 که توسط کاربران فارس ثبت شده بیش از ۱۰ هزار امضاء دریافت کرده است. 

تازه‌ترین پیگیری از اعتراض‌ها به کنکور ارشد ۹۸

محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، در واکنش به اعتراض داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 98 به نتایج آزمون امسال، اظهار داشت: داوطلبان زیادی با من تماس گرفتند و این اعتراض را مطرح کردند.

*در کنکور ارشد امسال در عمل سهمیه ایثارگران افزایش یافته است

وی گفت: در این باره با آقای خدایی رئیس سازمان سنجش صحبت کردم و مطالب اعتراضی را هم برایشان فرستادم و موضوع را پیگیری کردم. همانطور که داوطلبان کنکور هم می‌دانند و طبق پاسخی که آقای خدایی دادند این مسئله مربوط به دستگاه اجرایی و سازمان سنجش نیست و مربوط به قانون است که با اصلاح بند ایثارگران در قانون در عمل برای کنکور امسال سهمیه ایثارگران افزایش یافته است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی افزایش سهمیه در کنکور ارشد امسال، توضیح داد: در گذشته که ۲۵ درصد سهمیه برای جانبازان ۲۵ درصد به بالا در نظر گرفته شده بود، این سهمیه توسط مشمولان پر نمی‌شد و باقی ظرفیت استفاده نشده به مشمولان آزاد اختصاص پیدا می‌کرد، اما امسال با توجه به اصلاحاتی که روی قانون ایثارگران در مجلس انجام شد، مقرر شد که مازاد سهمیه‌  ۲۵ درصدی به مشمولان ۵ درصد سهمیه ایثارگران دارای ۶ ماه سابقه حضور در جبهه اختصاص یابد.

صادقی ادامه داد: به این ترتیب بخشی از سهمیه‌ای که قبلا در عمل استفاده نمی‌شود، امسال به سهمیه آزاد اختصاص پیدا نکرد و بار دیگر به سهمیه ایثارگران اضافه شد و این اتفاق‌ها در کنکور ارشد امسال رقم خورد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اعتراض داوطلبان از جهتی به جا است، به خصوص اینکه معمولا استفاده کنندگان از سهمیه، دانشگاه‌های خوب را انتخاب می‌کنند.

بيشتر بخوانيد :

جزییات خرید صندلی پزشکی در دانشگاه
دلیل دعوت نشدن رتبه های برتر کنکور در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان
۲۸ شهریورماه مهلت ثبت‌نام متقاضیان تحصیل در دانشگاه پیام نور
مشاهده کارنامه نهایی ( کارنامه سبز ) کنکور ۹۸
ساماندهی سهمیه‌های کنکور در طرح مطالعاتی نظام کنکور در ایران

وی ادامه داد: تفاوت فاحشی بین پذیرفته‌شدگان سهمیه‌ای و غیرسهمیه‌ای در دانشگاه‌ه‌ها وجود دارد. رتبه‌های پایین و بالا در کنار هم سر یک کلاس می‌نشینند، حتی گاهی رتبه‌های بالا حذف می‌شوند و رتبه‌های پایین قبول می‌شوند و این مشکلی است که در جریان اصلاح سهمیه‌های ایثارگری در مجلس اتفاق افتاده است.

*فعلا پیشنهاد جایگزینی نیست

صادقی در پاسخ به این سوال فارس که با توجه به اینکه این اتفاق‌ها در جریان اصلاح ماده قانون مربوط به سهیمه ایثارگری رخ داده، آیا برنامه‌ یا پیشنهادی برای اصلاح دوباره این ماده وجود دارد؟ گفت:‌ این موضوع‌ پیش‌تر از سوی ایثارگران مجلس پیگیری شده است و بقیه نمایندگان هم به نوعی با آن همراهی کرده‌اند. پیشنهاد و نظر دیگری هم درباره این طرح وجود داشت که البته نماینده‌ها با آن مخالف بودند و رای نیاورد. در نهایت اختلافی که بر سر اصلاحیه بود در کمیسیون مربوطه برطرف شد و نتیجه آن اصلاحیه فعلی در قانون برنامه ششم شد و در حال حاضر هم پیشنهاد جایگزین دیگری در مقابل طرح فعلی وجود ندارد.

*بحث سهمیه مازاد برای ایثارگران مطرح نبود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه برخی از نمایندگان می‌گویند آنچه در صحن تصویب شد با آنچه در قانون نوشته شده تفاوت دارد، به این معنا که نمایندگان می‌گویند در صحن مجلس رای دادیم که برای ایثارگران سهمیه مازاد در کنکور ایجاد شود اما در عمل  سهمیه ایثارگران از سهمیه موجود تخصیص یافته است،  نظر شما در این باره چیست؟ گفت: بحث سهمیه مازادی در کار نبود و اختلاف بر سر اینکه سهمیه مازاد باشد یا نباشد نبود، اختلاف بر سر این بود که سهمیه چگونه بین ایثارگران تقسیم شود.

* تغییر نتیجه کنکور ارشد امسال بعید است

صادقی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه نتایج کنکور ارشد اعلام شد و مهلت چندانی هم برای ثبت نام دانشگاه‌ها باقی نمانده، آیا امکان تغییر نتایج وجود دارد؟ گفت: نتایج آزمون کارشناسی ارشد 98 در ایام تعطیلات مجلس اعلام شد و مجلس هفته پیش و هفته جاری تعطیل بود، اما با این حال با توجه به شرایط موجود تصور نمی‌کنم  امکان تغییر در نتایج کنکور وجود داشته باشد.

به گزارش فارس، طبق اصلاحیه ماده ۹۰ قانون برنامه ششم اگر ۲۵ درصد ظرفیت مربوط به جانبازان بالای ۲۵ درصد جانبازی پر نشود و متقاضیان استفاده از سهمیه ۵ درصدی رزمندگان دارای حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه بیش از ظرفیت موجود باشد، باقی مانده ظرفیت 25 درصدی به مشمولان ظرفیت ۵ درصدی اختصاص پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.