نتایج در این بخش نمایش داده می شود

زندگي همچنان ادامه دارد

سلام و هزاران خدا قوت به شما داوطلبان عزيز که بعد از ماه‌ها تلاش و مطالعه توانستيد در يک رقابت بزرگ علمي به نام کنکور شرکت کنيد و بالاخره اين بخش از برنامه زندگي‌تان را هم به پايان برسانيد. شايد اين ضرب‌المثل معروف را شنيده باشيد: «کار را که کرد؟ آنکه تمام کرد». بله الان مهم‌ترين موضوع اين است که به شما به عنوان يک داوطلب کنکور، که به خاطر آن، برايش برنامه‌ريزي کرديد، اولويت قايل شديد، از تفريح و بسياري از برنامه‌هاي مورد علاقه‌تان گذشتيد، استراحتتان را کم کرديد، مطالعه زيادي کرديد و …. و اکنون «کاري کرديد کارستان»، بگوييم: «خدا قوت داوطلب عزيز! خسته نباشي».
     قبل از اينکه به ادامه بحث بپردازيم، از شما داوطلب عزيزي که اين مطالب را مي‌خوانيد، خواهش مي‌کنيم ساعاتي بدون فکر کردن به آزموني که در آن شرکت کرده‌‌ايد، با ما همراه شويد و براي خواندن اين مقاله وقت بگذاريد. در واقع، ذهن خود را از کنکور و نتيجه آن خالي کنيد و در لحظه زندگي کنيد و خوش باشيد و سپس تصميم بگيريد که براي روزهاي آينده چه کاري را انجام دهيد. معمولاً، داوطلبان بعد از کنکور به سه دسته تقسيم مي‌شوند:
1-    يک دسته، آنهايي هستند که پس از يک مطالعه حساب شده و با برنامه‌ريزي و تلاش فراوان در اين آزمون به خوبي حضور يافته و از حاصل کار خود، بسيار راضي هستند و وقتي با آنها درباره کنکور صحبت مي‌کنيم، اظهار اميدواري مي‌کنند و نسبت به آينده، بسيار خوش بين هستند.
2-    گروه دوم، کساني هستند که در مقابل اين عده قرار دارند و به هر دليل، آزمون سراسري برايشان موفقت‌آميز نبوده و از آزموني که پشت سر گذرانده‌اند، راضي نيستند.
3-    برخي ديگر هم، نه اظهارنظر صريحي دارند و نه قطعاً مي‌دانند که آزمون سراسري را چگونه برگزار کرده‌اند. در واقع ممکن است در بين شما عزيزان، کساني باشند که با انتشار کليد سؤالات متوجه شوند که کنکور را خوب پشت سر گذاشته‌اند و يا افرادي نيز باشند که از نتيجه خود ناراضي باشند؛ البته ممکن است داوطلباني نيز وجود داشته باشند که امتحان خود را به صورت متوسط داده باشند و اکنون منتظر نتيجه آن هستند.
    با توجه به دسته‌بندي‌هايي که به آن اشاره شد، داوطلبان در فاصله برگزاري کنکور تا اعلام نتيجه، مي‌توانند کارهاي مختلفي انجام دهند که ما در ادامه به برخي از آنها اشاره مي‌کنيم:
الف- موفقيت خود را جشن بگيريد
به شما داوطلب عزيزي که کنکور را با موفقيت پشت سر گذاشته‌ايد، تبريک مي‌گوييم. اکنون زمان آن رسيده است که فارغ از تمام دغدغه‌ها و برنامه‌هايي که براي برگزاري يک کنکور خوب داشته‌ايد، به خودتان يک پاداش درست و حسابي بدهيد. حتماً قبل از کنکور، بارها و بارها به يک خواب طولاني، به رفتن به يک مسافرت، به ديد و بازديد از اقوام و دوستان، به ديدن فيلم مورد علاقه خود يا ساعت‌ها نشستن و تماشاي تلويزيون فکر کرده‌ايد؛ پس منتظر چي هستيد؟ بلند شويد و پيشاپيش موفقيت خود را جشن بگيريد و کساني را هم که دوست داريد در اين شادي سهيم کنيد.
    علاوه بر پرداختن به برنامه‌هاي مورد علاقه خود، يکي از کارهايي که شما داوطلب عزيز مي‌توانيد انجام دهيد و البته بسيار مهم نيز هست، اين است که براي انتخاب رشته و دانشگاهي که مي‌خواهيد در آن مشغول به تحصيل شويد، تحقيق و بررسي لازم را انجام دهيد. براي انجام اين کار مي‌توانيد از فارغ التحصيلان، دانشجويان و مشاوران کمک بگيريد؛ اينکه رشته مورد نظر شما، نياز به چه توانايي‌هاي خاصي دارد؟ مشکلات و نقاط قوت و ضعف رشته مورد نظر شما چيست؟ بازار کار آن چطور است؟ آيا امکان ادامه تحصيل در آن رشته، در ايران يا نقاط ديگر براحتي امکان‌پذير است يا خير؟ چه دانشگاه‌هايي اين رشته را دارد؟ کدام دانشگاه‌ها با شرايط و ملاک‌هاي شما همخواني بيشتري دارد؟ امکانات دانشگاه‌هاي مورد نظر شما در رشته مد نظرتان چگونه است؟ و ….
شايد در ابتداي امر، انتخاب رشته و دانشگاه براي شما ساده باشد، اما باور کنيد که يکي از مهم‌ترين بخش‌هاي کنکور، همين موضوع است؛ پس به جاي اينکه پس از اعلام نتيجه اوليه، با عجله و به طور شتاب زده به اين موضوع فکر کنيد، از همين الان و در فرصتي که داريد، به خوبي درباره رشته‌ها و دانشگاه‌هاي مورد نظرتان فکر کنيد تا بتوانيد بهترين انتخاب و عملکرد را در اين زمينه داشته باشيد.
ب- کنکور تمام شد، اما زندگي همچنان ادامه دارد
کنکور خوب نبود يا شايد اصلاً خوب نبود، حسابي خراب کرديد و اصلاً باورتان نمي‌شود که آزمون سراسري را اين گونه پشت سر گذاشته‌ايد، اما کاري است که شده و پايان پذيرفته، و براي کاري که تمام شده است غصه خوردن و نگراني اصلاً فايده‌اي ندارد. شما نمي‌توانيد زمان را به عقب برگردانيد. کنکور تمام شد. لحظه‌ها در گذرند و زندگي همچنان ادامه دارد؛ پس به خاطر آنچه گذشته و تمام شده است، حال خوش خود را هم خراب نکنيد.
    شايد در خراب شدن کنکور شما مسايل بسياري دخيل باشند و شايد اصلاً شما در اين زمينه مقصر نبوده‌ايد. بيماري يکي از اعضاي خانواده، درگذشت نابهنگام يکي از عزيزان، بيماري خودتان در هنگام کنکور و …، همه و همه مي‌توانند از جمله عواملي باشند که فرصت يک شرکت خوب در کنکور را از شما بگيرند. مي‌دانيم که حتماً براي اين دسته از داوطلبان، خراب شدن کنکور مي‌تواند برايشان تلخ‌تر از داوطلباني باشد که به علت کم کاري، آزمون خوبي را از سر نگذرانده‌اند. نمي‌خواهيم شعار بدهيم و به صورت آرماني با اين موضوع برخورد کنيم، اما شما داوطلب عزيز هم بايد خوشحال باشيد؛ خوشحال و شاکر؛ پس خدا را شکر کنيد به خاطر اينکه اين توان را به شما داده است که زنده باشيد و زندگي کنيد. اين موهبت را داريد که سالم هستيد، مي‌توانيد فکر کنيد، بينديشيد و مطالعه کنيد؛ اينکه تاکنون آن‌قدر درگير گرفتاري‌هاي زندگي نبوده و توانسته‌ايد که براي آمادگي در کنکور وقت بگذاريد. به اين فکر کنيد همين الان که شما به خاطر يک مساله نه چندان مهم، که فرصت جبران آن را هم داريد، زندگي را بر خود و عزيزانتان تلخ کرده‌ايد، افرادي هم در اين دنيا وجود دارند که آرزو مي‌کنند کاش لحظه‌اي جاي شما بودند؛ پس غصه‌ها را کنار بگذاريد و شادي را بار ديگر مهمان خودتان کنيد و تصميم بگيريد تا با يک مديريت خوب و سنجيده، براي ادامه زندگي خود برنامه‌هايي را پياده کنيد.
     داوطلباني که در اين گروه قرار دارند، مي‌توانند کارهاي بسياري انجام دهند. اگر جزو داوطلبان دختر  هستيد يا جزو داوطلبان پسري هستيد که مجبور به رفتن به خدمت سربازي نيستيد، مي‌توانيد يک بار ديگر، و اين بار با جديت و تلاش بيشتر، و البته با کوله باري از تجربه، بخت خودتان را امتحان کنيد و دوباره در کنکور شرکت کنيد. اگر جزو داوطلبان پسري هستيد که بايد حتماً به خدمت سربازي برويد، مي‌توانيد باز هم از بين چند راهکاري که ما در اينجا به شما عزيزان پيشنهاد مي‌کنيم، يکي را انتخاب کنيد: يا به خدمت سربازي رفته و شرکت در آزمون سراسري را به بعد از روزهاي خدمت موکول کنيد (البته همان گونه که خودتان نيز اطلاع داريد در دوره خدمت هم مي‌توانيد در کنکور شرکت کرده و در صورت موفقيت، خدمت سربازي را موقتاً و تا پايان تحصيلات خود رها کنيد) و يا اينکه راه‌هايي به جز شرکت در کنکور را براي ادامه زندگي خود در نظر بگيريد. باور کنيد که شرکت در کنکور و ادامه زندگي از طريق مدرک، تنها راه ممکن براي کسب درآمد و امرار معاش نيست و شما مي‌توانيد با انتخاب يک شغل ديگر، مانند يک شغل فني و … که نياز چنداني به ادامه تحصيل ندارد، در جامعه خود، فردي مهم و قابل احترام باشيد. اين موضوع را هم درنظر داشته باشيد که بعد از مشغول شدن در کاري خاص هم، امکان ادامه تحصيل براي شما ميسر است.
پ- هم اميدوار باشيد و هم آينده نگر
عزيزان گروه سوم، يعني کساني که نمي‌دانند چگونه اين آزمون را از سر گذرانده‌اند يا فکر مي‌کنند که امتحان آنها از سطح متوسطي برخوردار بوده است، بايد به چند نکته توجه داشته باشند: اول اينکه بدون حسرت و افسوس خوردن براي آنچه که الان از دستشان خارج شده است، فقط و فقط به آينده توجه داشته باشند و به آنچه که بايد براي ارتقاي وضع خود و تحقق آرزوهايشان در آينده، انجام دهند، فکر کنند. به اين گروه از داوطلبان عزيز هم مي‌گوييم که کنکور تمام شد و زندگي همچنان ادامه دارد.
به هيچ وجه نگران نباشيد. اين نگراني‌ها، آن هم بعد از کنکور، ديگر هيچ کمکي به نتيجه آن نخواهد کرد. شايد اين نگراني قبل از کنکور، به افزايش تلاشتان منجر مي‌شد، ولي در حال حاضر جز ناراحتي و دلواپسي غيرمعمول، چيزي عايد شما نمي‌کند؛ پس بهتر است که انرژي خود را صرف مسايل آتي بکنيد. فراموش نکنيد که اين کنکور، اولين آزمون زندگي شما نيست و آخرين آن هم نخواهد بود؛ از طرفي هيچ کس ديگر هم نيست که صد در صد در کل آزمون‌هاي زندگي‌اش به آنچه که مي‌خواسته است رسيده باشد. بهتر است که شما هم مثل انسان‌هاي بزرگ، بعد از هر آزموني، ابتدا آن را تحليل کنيد و سپس بر اساس ارزيابي‌هاي انجام شده، براي موفقيت هر چه بيشترتان در ساير آزمون‌ها، خود را آماده بکنيد.
     حتماً سعي کنيد که برنامه‌ها و تفريحاتي را که قبلاً در نظر گرفته‌ايد، بعد از کنکور نيز انجام دهيد. کوشش کنيد که از زندگي‌تان لذت ببريد و در کنار آن براي آينده خود نيز برنامه ريزي کنيد. در اولين فرصت ممکن، کليد سؤالات را تهيه کرده و جواب‌هاي خودتان را با پاسخ‌هاي صحيح مطابقت دهيد. انجام اين کار به شما کمک خواهد کرد تا حدود زيادي از وضعيت خود مطمين شويد. نکته‌اي که بايد حتماً به آن توجه داشته باشيد اين است که کنکور، يک امتحان جمعي است و در آن، وضعيت شما با توجه به نتيجه ديگران سنجيده مي‌شود؛ پس ممکن است که وضعيت شما بهتر يا بدتر از آنچه که پيش‌بيني مي‌کنيد باشد. در هر صورت، با توجه به شرايط خود، تصميم بگيريد که چه کاري مي‌خواهيد انجام دهيد.
     يکي ديگر از کارهايي که شما عزيزان مي‌توانيد در اين ايام به آن بپردازيد، اين است که حتماً به انتخاب رشته هم فکر کنيد؛ زيرا براي انتخاب رشته پس از اعلام نتايج اوليه، فرصت زيادي نداريد و اگر با رتبه خوبي در اين آزمون پذيرفته شديد، چگونگي انتخاب رشته مي‌تواند نقش مؤثري در شکل‌گيري آينده شما داشته باشد. شما داوطلب عزيز، بدون اينکه دغدغه نتيجه و «اگر» و «مگر»هاي مربوط به آن را به خود راه دهيد، فقط به اين فکر کنيد که چه رشته‌ها و چه دانشگاه‌هايي را دوست داريد و علاقه‌مند به تحصيل در کدام يک از آنها هستيد؛ از طرف ديگر، به اين نکته نيز فکر کنيد که اگر با کسب يک رتبه متوسط در کنکور، مجاز به انتخاب رشته شويد، ترجيح مي‌دهيد که در کدام رشته و دانشگاه تحصيل کنيد. ضمناً هنگام انتخاب اين رشته‌ها و دانشگاه‌‌ها، حتماً زماني را نيز براي تحقيق درباره آنها اختصاص دهيد.

     در پايان، توصيه‌اي که به همه شما عزيزان داريم اين است که از لحظات ناب زندگي‌تان لذت ببريد. زندگي در گذر است و افسوس و حسرت اشتباهات را خوردن، به غير از بين بردن وقت شما و افزودن به غم و اندوهتان، کاري از پيش نخواهد برد. به ياد داشته باشيد که انسان موجود قدرتمندي است و چشم‌انداز آينده نيز روشن است، و اگر شما بخواهيد و از توانايي‌هايتان براي کاميابي در آينده استفاده کنيد، مطمين باشيد که موفق خواهيد شد. به اين نکته نيز توجه داشته باشيد که هر آنچه در زندگي شما اتفاق مي‌افتد، در مسير کاميابي و خوشبختي شماست؛ نکته‌اي که ممکن است در حال حاضر به آن نکته واقف نباشيد؛ اما در آينده به حکمت آن پي خواهيد برد.

  • هفته نامه پیک سنجش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.