نتایج در این بخش نمایش داده می شود

روش مطالعه دروس اختصاصی تجربی برای کنکور

روش مطالعه دروس اختصاصی تجربی از جمله دغدغه های داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور به حساب می آید که در این مطلب سعی می کنیم این دغدغه را رفع کنیم. یکی از مهم ترین عواملی که در موفقیت یک داوطلب کنکور نقش کلیدی دارد نحوه و استراژی لازم برای مطالعه هریک از دروس عمومی و اختصاصی است. به این صورت که در هر یک از ماه های سال کنکور کدوم درس عمومی و اختصاصی مطالعه شود در کدام ماه مرور شوند و یا در کدام برهه زمانی تست های آموزشی و زمانی هر یک از دروس زده شود و سوالاتی در همین مورد که در بین داوطلبان بسیار شایع هست و از دغدغه های اساسی داوطلبان در راه پرپیچ و خم کنکور است.
روش مطالعه دروس اختصاصی تجربی
زیست شناسی: درس زیست شناسی شامل ۵۰ تست در آزمون سراسری است. در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که در درس زیست شناسی تست های ترکیبی و مفهومی زیادی طراحی شده است که برای پاسخ گویی به این سوالات باید به تمامی متون سه کتاب زیست دبیرستان تسلط کافی داشته باشید و سرعت العمل خوبی در تجزیه و تحلیل سوالات داشته باشید توصیه می شود به دانش آموزان تجربی که هنوز در پایه دوم و سوم دبیرستان قرار دارند به خوبی هرچه تمام تر به درس زیست شناسی تسلط پیدا کنند و خیلی عمیق این درس را فرا بگیرند. سوالات آزمون سراسری بر خلاف گذشته از جنبه حفظی انها به شدت کاسته شده است در عوض تست های ترکیبی از سه سال دبیرستان طراحی می شود. توصیه می شود اگر از تیر ماه که به صورت جدی برای کنکور استارت زدید درس زیست را در برنامه مطالعاتی روزانه خود داشته باشید و همراه با آموختن مطالب جدید زیست پیش دانشگاهی زیست دوم و سوم دبیرستان نیز ترکیبی مطالعه شوند و نکات ترکیبی در دفترچه ای خلاصه برداری شود.
بهتر است مباحثی مثل ژنتیک که خود به دو بخش ژنتیک مندلی از فصل هشت زیست سوم و ژنتیک جمعیت از فصل پنجم زیست پیش دانشگاهی به همراه هم مطالعه شود. هم چنین فصول گیاهی زیست دبیرستان نیز به صورت ترکیبی مطالعه شود.
به هیچ عنوان مطالعه و یادگیری زیست شناسی را به تاخیر نیندازید. فصل ۸ تا ۱۲ زیست پیش دانشگاهی که از فصول مهم و پرتست و گاها گیج کننده آزمون سراسری هستند که یادگیری آنها تکرار و مرور زیادی را می طلبد.
توصیه ما برای مطالعه درس زیست تکرار..تکرار..تکرار و باز هم تکرار است. داوطلبان باید به گونه ای درس زیست رو فرا بگیرند که با دیدن کلمه اول هر پاراگراف بتوانند به راحتی آن پاراگراف رو از حفظ برای خود بیان کنند در عین حال باید در ذهن خود به مباحث مرتبط این پاراگراف در کتاب های زیست دیگر نیز بپردازد. از تست زنی در این درس قافل نشوید چرا که از میان همین تست ها که در قالب تست آموزشی و آزمونی زده می شود نکات بسیار ارزشمندی استخراج می شود.
فیزیک: درس فیزیک در رشته تجربی ۳۰ سوال را به خودش اختصاص می دهد. از مهم ترین مباحث این درس می توان به فصول سینماتیک و دینامیک اشاره کرد که از مباحث پر تست و مهم درس فیزیک هستند. توصیه می شود برای کنکور این فصول برای درس فیزیک را در تابستان مطالعه کنید و تست هایش را بزنید. بهترین روش برای مطالعه درس فیزیک بدین گونه است که در سر کلاس درس مطالب گفته شده توسط دبیر را به دقت هر چه تمام تر بیاموزید سپس در منزل نمونه سوالاتی که در سر کلاس توسط دبیر طراحی شده بود مجددا پاسخ داده شود سپس به امر تست زنی رجوع کنید و تست های منبع آموزشی خود را که توصیه می شود یک منبع باشد تماما حل کنید و هدفتان یادگیری مبحث مورد نظر باشد. در نظر داشته باشید تست هایی که از پس حل کردن آن بر نمی آیید را نشاندار کنید تا در نوبه های بعدی به پاسخ گویی آن تست ها بپردازید. توجه داشته باشید بهتر است دروسی مثل فیزیک در باکس های حجیم مورد مطالعه قرار بگیرد و حداقل یک سرفصل ب طور کامل ارزیابی شود. مدنظر داشته باشید که فصولی مثل سینماتیک و دینامیک با توجه به حجم تست های موجود باید وقت بیشتری برای آنها در نظر گرفته شود نسبت به فصول پیش ۲ یا فصولی مثل بردار و حرکت که تست های کمتر با تنوع کمتر از آنها وجود دارد. همچنین از ابتدا این موضوع را برای خودتان جا بیندازید که حق استفاده از ماشین حساب را ندارید پس لازم است محاسبات را دستی انجام دهید که برای حرفه ای تر شدن و افزایش سرعت عمل توصیه می شود ضرب هایی که زیاد با آنها سر و کار دارید را خوب یاد بگیرید. درس فیزیک درسی است که می توانید با مطالعه صحیح و عمیق آن به راحتی درصدی بسیار مناسب در کنکور سراسری کسب کنید.
ریاضیات: درس ریاضی در رشته تجربی ۳۰ تست و در رشته ریاضی ۵۵ تست رو به خودش اختصاص داده است.این درس برای بسیاری از داوطلبان به نقطه آشیل آنها در دروس تخصصی تبدیل شده است و اصلا میل و رغبت کافی برای مطالعه این درس را ندارند به همین دلیل داوطلبانی که در این درس حرفی برای گفتن دارند می توانند در کنکور از رقیبان خود سبقت زیادی بگیرند. برای این درس نیز همانند درس فیزیک توصیه می شود که در سر کلاس درس به اموزش دبیر مربوطه به دقت توجه کنید و سپس در منزل به امر تست زنی از منبع خود بپردازید و مجددا به نشان ار کردن تست هایی که از پس پاسخ گویی به آن برنیامدید و تست هایی که از نظر آموزشی بار علمی بالایی دارند بپردازید.
درس ریاضی برای بچه های ریاضی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که در مقالات بعدی به صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد.
شیمی: درس شیمی در هر دو گروه تجربی و ریاضی ۳۵ تست را به خودش اختصاص داده است. برای مطالعه این درس توصیه اکید می شود که داوطلبان به جدول مندلیف تسلط کامل داشته باشند. حتی گروه های به اصطلاح فرعی جدول نیز باید به صورت موشکافانه بررسی و مطالعه شود چرا که حکم جدول ضرب رو برای درس شیمی دارد و اعتماد به نفس داوطلب را نیز بالا می برد. تنها وقت خود را به مطالب غیر محاسباتی و حفظی فیزیک اختصاصی ندهید و از پرداختن به مسائل شیمی هراس نداشته باشید و حتما سراغ یادگیری آنها بروید چرا که در سال های اخیر شاهد تعداد زیاد تست های محاسباتی در درس شیمی بوده ایم. استفاده از ماشین حساب را نیز فراموش کنید.
زمین شناسی: درس زمین شناسی در کنکور سراسری تعداد ۲۰ تست دارد که به زعم بسیاری از داوطلبان رشته تجربی ارزش پاسخ گویی ندارد غافل از اینکه در رتبه کل داوطلب تاثیر بسزایی دارد خصوصا دانش آموزانی که از الان صندلی داروسازی دانشگاه ها را هدف رفته اند چرا که در زیرگروه داوطلبانی که داروسازی قبول می شوند درس زمین شناسی ضریب ۱ دارد و اهمیتش از آنجایی بیشتر می شود که خیلی از داوطلبان حتی سوالات این درس رو نگاه هم نمی کنند. پس بهتر است اگر خواهان رتبه کل بالاتری هستید و در زیرگروهی به جز زیرگروه اول تجربی رشته ای را مدنظر دارید از این درس در آزمون غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.