روش مطالعه‌ی مفهومی

گام اول: به مباحث پایه رجوع کنید

اگر قصد مفهومی خواندن دارید، باید نقاط ضعف پایه‌ای را رفع کنید. این کار در مورد درس‌های مدرسه به‌راحتی و با مراجعه به کتاب‌های سال‌های گذشته صورت می‌گیرد. سعی کنید درس‌ها را به صورت پایه‌ای و ریشه‌ای یاد بگیرید. به این ترتیب هم در آن درس نمره‌ی خوبی می‌گیرید و هم در مقاطع تحصیلی بعدی به مشکل نمی‌خورید. فقط فرمول حفظ نکنید. به عنوان مثال در درسی مانند فیزیک همه‌ی فرمول‌ها و روابطی که ارائه می‌شوند معنی فیزیکی دارند. اگر مفهوم فرمول‌ها را درست یاد بگیرید بهتر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و در سال‌های بعد هم موفق‌تر خواهید شد. پایه را محکم بگذارید. اگر از رابطه‌ای برای حل یک مسئله استفاده می‌کند دلیل آن را بدانید و درک کنید. حل مسائل را برای خودتان توضیح دهید و آن‌ها را خوب تحلیل کنید.

گام دوم: به علت‌ها دقت کنید

با خواندن هر مبحث سعی کنید علت‌ها را پیدا کنید.روش مطالعه‌ی مفهومی یافتن علت‌هاست. به عنوان مثال فرمول‌های درس‌های ریاضی و فیزیک و شیمی را حفظ نکنید. به معنی و دلیل طرح این فرمول‌ها فکر کنید. پس از حل هر سؤال به مسیر رسیدن به پاسخ و به عبارت دیگر به راه‌حل دقت کنید. از پرسیدن سؤال خجالت نکشید و سعی کنید به سرعت پاسخ سؤال‌های‌تان را بیابید. حل نمونه‌سؤال‌های سال‌های گذشته و بررسی پاسخ‌ها کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

گام سوم: برنامه‌ریزی

انجام هر کاری با برنامه‌ریزی نتیجه‌ی بهتری در پی دارد. هدف مشخصی برای خود تعریف کنید و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. در برنامه‌ی خود شرکت در کلاس‌های مدرسه، مطالعه‌ی مفهومی، حل تمرین، مرور، استراحت و تفریح را با جزئیات درج کنید.

گام نهایی: مرور فرمول‌ها

دوره کردن درس‌ها به اندازه‌ی مطالعه‌ی اولیه اهمیت دارد. در روش مفهومی خواندن درس‌ها مرور جایگاه ویژه‌ای دارد. برای درک مفهومی درس‌ها باید در طول سال درس بخوانید. برای این‌که مرور کردن آسان شود، جزوه بنویسید و یادداشت بردارید و همان‌ها را مرور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.