نتایج در این بخش نمایش داده می شود

رتبه و تراز لازم برای قبولی دانشگاه فرهنگیان ۹۹ – ۱۴۰۰

آیا میدانید شغل معلمی یکی از شغل های پر طرفدار داوطلبان کنکوری است؟ داوطلبان به خوبی میدانند جهت استخدام در آموزش و پرورش میبایست در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنند.بهتر است کمی درباره نحوه پذیرش در این دانشگاه برای داوطلبان توضیح دهیم.دانشگاه فرهنگیان به صورت نیمه متمرکز دانشجو میپزیرد. یعنی داوطلبان علاوه بر اینکه در آزمون سراسری ثبت نام و شرکت میکنند و رتبه قبولی را کسب مینمایند باید درمصاحبه این دانشگاه نیز نمره قبولی را کسب نمایند. (رشته های نیمه متمرکز رشته هایی هستند که که پذیرش دانشجو در آن نیازمند انجام مصاحبه، معاینه و آزمون عملی و علمی می باشد)
فقط داوطلبانی که میخواهند در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنند ، باید ظرفیت پذیرش و متقاضی این دانشگاه را بدانند. امسال دانشگاه فرهنگیان حدود ده هزار نفر دانشجو با مدرک دیپلم و ۱۰ هزار نفر دانشجوی مهارت آموز از لیسانس را پذیرش کرد که تقریبا کمتر از ۴ هزار نفر از داوطلبان دختر و مابقی دانشجوی پسر بودند.حال کمی در رابطه با شرایط ثبت نام این دانشگاه توضیح دهیم.

رتبه و تراز لازم برای قبولی دانشگاه فرهنگیان ۹۹

سهمیه ها تاثیر زیادی در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان دارد. این تاثیر تا حدی است که  در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری رشته محل های دانشگاه فرهنگیان برای بومی های هر استان بصورت مجزا تفکیک شده و هر فرد فقط حق انتخاب رشته محل های مربوط به استان بومی خود را دارد .اما شما فقط با قبولی در این دانشگاه نمیتوانید تحصیل را شروع کنید و باید در یک مصاحبه علمی شرکت کنید.ظرفیت دانشگاه فرهنگیان به قدری متغیراست که نمیتوان رقم ثابتی به آن اختصاص داد. دلیل آن تغییر نیاز به نیروی استخدامی در آموزش پرورش در گذر سال های مختلف است .

شرایط ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم)

ویژه شاغلین رسمی و پیمانی:۱- برای ورود به دانشگاه فرهنگیان دارا بودن حکم کارگزینی رسمی یا پیمانی آموزش و پرورش در زمان ثبت نام در آزمون (مشروط به تدوام اشتغال در آموزش و پرورش) الزامی خواهد بود.
۲- دریافت فرم معلم مبنی بر موافقت کتبی با ادامه تحصیل شاغلین رسمی و پیمانی از اداره آموزش و پرورش محل خدمت براساس شرایط مندرج در دستورالعمل مربوط (داوطلبان می توانند برای دریافت فرم معلم به کارگزینی اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود مراجعه نمایند).توجه داشته باشید که  عدم ارائه فرم معلم توسط محل خدمت به منظور نداشتن شرایط ثبت نام در آزمون می باشد.
۳- داوطلبان نباید در  زمان ثبت نام، شروع به تحصیل و حین تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی اشتغال به تحصیل در هر یک از دوره های کاردانی و بالاتر ( از جمله پیوسته و یا ناپیوسته) را داشته باشند.

۴- داوطلبان در صورت دارا بودن مدرک کارشناسی و بالاتر مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نمی باشند.


۵- قبولی داوطلبان به تعداد پذیرفته شدگان در هر یک از کدرشته محل های مربوط به ویژه فرهنگیان نیز بستگی خواهد داشت.

یعنی اگر تعداد پذیرفته شدگان به حدنصاب لازم (حداقل ۱۵ نفر) نرسد قبولی داوطلبان لغو خواهد شد.

.
۶- پردیس های دانشگاه فرهنگیان مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران  محل در نظر گرفته شده برای تحصیل پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی ویژه شاغلین رسمی و پیمانی می باشد.
۷- سایر داوطلبان اعم از معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی قراردادی، آزاد و … مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نخواهند بود و کلیه رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان در همه گروه های آزمایشی، مخصوص شاغلین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش می باشد.
۸-  شاغلین رسمی و پیمانی مجاز به انتخاب کدرشته محل های مربوط به کارشناسی پیوسته دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نمی باشند.

چه کسانی در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته میشوند:

۱- دانشجویان کارشناسی پیوسته (دانشجو معلم): در خصوص پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی پیوسته باید بگوییم که این دانشجویان از طریق آزمون سراسری و پس از انجام مصاحبه و گزینش پذیرش می شوند.آموزش این افراد به صورت تمام وقت و برنامه کلاسی آنها روزهای شنبه تا چهارشنبه می باشد.دانشجویان کارشناسی پیوسته پس از پایان دوره تحصیلیشان به عنوان معلم در مدارس به فعالیت می پردازند و از ابتدای تحصیل نیز در آموزش و پرورش استخدام می شوند و  تعهد خدمت می دهند.
۲-دانشجویان کارشناسی ناپیوسته (معلم‌ دانشجو): دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته ضمن دارا بودن مدرک کاردانی در مقطع کارشناسی ناپیوسته ادامه تحصیل می دهند.برنامه کلاسی این دانشجویان غالبا روز های پنجشنبه و جمعه می باشد.
۳- دانشجویان کارشناسی ارشد : پذیرش دانشجویان از میان معلمان، که در حال حاضر به شکل محدود است و در آینده تعداد بیشتری دانشجو را در رشته ‌های متعدد و مورد نیاز آموزش و پرورش خواهد پذیرفت.

بیشتر بخوانید :

افکار منفی، ممنوع!

اولین ویدیو کنفرانس مشاوره ای کنکور برای دانش آموزان پایه دوازدهم رشته علوم تجربی منطقه نوک آباد

نخستین گامها تا کسب اعتماد به نفس

چند نکته درباره پذيرش با سوابق تحصيلي آزمون سراسري ۱۳۹۹

نحوه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان  (داوطلبان آزاد) 

پذیرش در دانشگاه فرهنگیان برای هر فرد شرایط خاص خود را دارد.در قسمت زیر شرایط پذیرش (داوطلبان آزاد) در دانشگاه فرهنگیان را شرح داده ایم.
۱- بومی بودن داوطلب
۲- کسب نمره علمی کل ۶۵۰۰ و بالاتر در زیرگروه مربوط
۳- داشتن حداکثر سن ۲۲ سال تمام در بدو ورود به دانشگاه (۱/۷/۱۳۷۶ به بعد).حداکثر سن ورود به دانشگاه و حداقل معدل کل، تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهند داشت.
۴- داشتن مدرک پیش دانشگاهی و کسب معدل کل ۱۴ در دوره متوسطه ی دوم (پایه های اول، دوم و سوم).
۵- ارائه تعهد خدمت (داوطلبان باید ۲ برابر مدت تحصیل‌شان حداقل ۸ سال در خدمت آموزش و پرورش باشند).
۶- کسب موفقیت در مصاحبه اختصاصی (جهت ارزیابی توانمندی ها و جنبه‌های جسمی، روانی و شخصیتی داوطلبان).
۷- داشتن حداکثر ۲۸ سال سن در بدو استخدام قطعی پس از فارغ التحصیل شدن.

مدارک لازم جهت ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 

اصل شناسنامه و تصویر از تمام صفحات آن.
اصل کارت ملی و تصویر از روی و پشت آن.
اصل مدرک دیپلم (گواهینامه پایان تحصیلات متوسطه) و تصویر آن.
اصل گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی و یا گواهی و تصویر آن.
اصل مدرک کاردانی پیوسته برای فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای و کاردانش (به جای مدرک پیش دانشگاهی قابل قبول است)
اصل گواهی معافیت و یا اصل کارت پایان خدمت برای پذیرفته شدگان ذکور (برای مشمولین نظام وظیفه)
اصل کارنامه دوره سه ساله متوسطه نظام جدید که نمرات کتبی و معدل کل در آن درج شده و به مهر و امضاء مدیر دبیرستان و آموزش و پرورش منطقه مربوط، ممهور شده باشد.
شش قطعه عکس ۴*۳ پشت نویسی شده (عکسی که در سال جاری گرفته شده باشد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.