نتایج در این بخش نمایش داده می شود

راهکار‌های طلایی برای تقویت حافظه دبستانی‌ها

به دلیل دور بودن کودکان در دوران کرونا و فصل تابستان از مطالب درسی، اکثر مطالبی که یاد گرفته‌اند فراموش خواهد شد

اما با چند ترفند ساده می‌توان حافظه آنها را تقویت تقویت حافظه کودکان دبستانی یکی از دغدغه‌هایی است که ذهن هر پدر و مادری را مشغول می‌کند.

به دلیل دور بودن کودکان از دروس در دوران شیوع ویروس کرونا و فصل تابستان، بیشتر مطالبی که یاد گرفته اند فراموش می‌شود و دانش آموزان دوباره مجبورند تمام آن مطالب را یاد بگیرند.

چگونگی تقویت حافظه کودکان دبستانی

برای تقویت حافظه دانش آموزان دبستانی در فصل تابستان و روزهای کرونایی لازم است از چند ترفند ساده استفاده کنید که در این مطلب بیان شده است.
مطالب را به بخش‌های کوچکتر تقسیم بندی کنید


حفظ کردن اعداد کوچکتر راحت‌تر از اعداد طولانی است.

همین اتفاق هم می‌تواند در مورد مطالب و مباحث درسی جدیدی که کودک شما با آن‌ها سر و کار دارد بیفتد. شما می‌توانید مطالب را بخش بندی کنید و آن‌ها را در حجم کمتر در اختبار کودکتان قرار دهید.

آنگاه خواهید دید که این عمل به ظاهر ساده تا چه میزان در تقویت حافظه کودکان دبستانی موثر خواهد بود.

مطالعه فعال را به کودک بیاموزید


برای مقابله با فراموش کردن مطالب درسی به خصوص توسط محصلان، باید به آن‌ها مطالعه فعال را آموخت. برای تقویت حافظه کودکان دبستانی باید از آن‌ها خواست که در حین مطالعه مطالب درسی، بخش‌های مهم را یا به کمک ماژیک علامت زن و یا با خلاصه نویسی کردن مشخص کنند.

اگرچه حجم مطالب در این مقطع معمولا پایین است، اما شکل گیری این عادت در ذهن کودک سبب می‌شود که او در آینده هم مشکلی از این بابت نداشته باشد و بتواند مطالب درسی خود را به راحتی به خاطر بسپارد.

حتی می‌توان از نمودار‌ها هم استفاده کرد؛ چراکه معمولا تصاویر برای کودکان جذاب‌تر هستند.

از دانش آموز خود بخواهید معلم شما شود

یک راهکار دیگر که در تقویت حافظه کودکان دبستانی بسیار موثر است،

این است که شما از کودک بخواهید تا مطالبی را که مطالعه کرده و یا در مدرسه یاد گرفته را به شما تدریس کند. این کار ۲ فایده‌ی بزرگ دارد.

اول اینکه کودک می‌تواند مطالب جدید را به زبان خودش بیان کند و آن‌ها را از این طریق بهتر یاد بگیرد. دومین فایده این است که شما پس از دیدن اینکه کودک چگونه به شما درس می‌دهد، خواهید فهمید که چه بخش‌هایی از مطالب درسی را به خوبی یاد نگرفته و در یادگیری آن‌ها به تلاش و زمان بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید :

شما با چه روشي بهتر ياد مي‌گيريد؟

برنامه ریزی درسی دوران ابتدایی

هر موفقیتی با یک هدف شروع می‌شود

این راهکار نه تنها به تقویت حافظه کودک شما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود که او یادگیری بهتری داشته باشد و اشکالاتش نیز در این زمینه برطرف شود.

یادگیری را برای کودکان جذاب کنید

صرف خواندن مطالب از روی کتاب‌ها نمی تواند میل و اشتیاق کودکان را نسبت به مطالعه دروس خود افزایش دهد، برای این منظور از ابزار‌ها و وسایل یا کار‌هایی که یادگیری را به شکل عملی در می‌آورند استفاده کنید.

بردن کودک به باغ وحش، موزه و یا حتی انجام دادن برخی از آزمایش‌های ساده داخل منزل مثال‌هایی هستند که می‌توانند یادگیری کودک شما را در درسی مانند علوم افزایش دهند. برای جذاب‌تر کردن دروس همچنین شما می‌توانید از ترکیب کلمات هم ردیف شعر‌هایی درست کنید که به کودک در یادگیری کمک کنند.


مهارت‌های تصویرسازی را جدی بگیرید

تصویرسازی به عنوان یکی از روش‌های تقویت حافظه کودکان دبستانی تکنیک بسیار مهمی است که یادگیری آن تاثیر مستقیمی بر افزایش یادگیری کودکان شما خواهد داشت.

کودکان را تشویق کنید تا تصویر چیزی که مطالعه کرده‌اند را در ذهن خود ترسیم کنند.

بعد از تمام شدن مطالعه، از او بخواهید که چشمان خود را ببندد و با دقت هر آنچه مطالعه کرده را با جزئیات در ذهن خود بیاد بیاورد و نقاشی کند.

سپس از او بخواهید که چشمانش را باز کند و تصویری را که در ذهنش شکل داده بود را برای شما بر روی کاغذ نقاشی کند.

علاوه بر نقاشی کردن شما‌ می‌توانید از او بخواهید تا آن تصویر را برای شما روایت کند.

این کار علاوه بر تقویت حافظه کودکان دبستانی، می‌تواند به قوی‌تر شدن قوه تصوی سازی آن‌ها نیز کمک ویژه‌ای کند.

تقویت حافظه کودکان دبستانی با استفاده از حواس


با طراحی فعالیت‌هایی کودک خود را وادار کنید تا از تمامی حواس خود برای یادگیری و تقویت حافظه اش بهره ببرد.

برای مثال می‌توانید از او بخواهید که متن کتاب را بلند بلند بخواند تا از قوه شنوایی و بینایی اش استفاده بیشتری کرده باشد. یا مثلا به هنگام یادگیری مطلبی در مورد سیب، یک سیب در اختیارش قرار دهید تا از قوه بویایی و چشایی اش هم بهره ببرد.

استفاده از حواس مختلف به مغز کمک خواهد کرد تا مطالب را راحت‌تر به حافظه بلند مدت منتقل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.