نتایج در این بخش نمایش داده می شود

بند «و» دفترچه آزمون سراسری ۱۳۹۷ دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور ابطال می شود ؟

آزمون سراسری 1396 :
با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 96 مبنی بر ممنوعیت استفاده مجدد داوطلبان از امکانات دولتی برای تحصیل در یک مقطع و دوره خاص ابطال شد.
به گزارش فارس، در راستای شکایتی مبنی بر ابطال بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری وارد رسیدگی شد.
به موجب بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 دانشگاه ها و مؤسسات عالی کشور مقرر شده است که «بر اساس مصوبه چهل و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور مورخ 83/2/3، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت‌های موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاًٌ با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره امکان پذیر نیست.
این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می‌توانند برای دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه، می‌توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند.»
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از رسیدگی اعلام کرد:
مطابق ماده 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392، مقرر شده است که «چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است. هرگاه مراجع مربوط، مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت، بدون رعایت مفاد ماده 83 قانون مذکور و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب کننده در هیأت عمومی مطرح        می‌کند.»
نظر به اینکه در آراء شماره 734-92/10/30، 1205-94/10/22 و 494 الی 508-95/8/4 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به ترتیب قسمت اول بند 3 مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکتری توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است، بند 3 بخش (ز) فصل سوم دفترچه آزمون سراسری سال 1394 مبنی بر پرداخت شهریه توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است در تحصیل در مقطع دکترای عمومی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و یا مقطع کارشناسی رشته‌های گروه پزشکی و بخش دوم بند «و» دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1395 و قسمتی از بند 1-8 دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال 1395 در خصوص عدم پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به اتمام رسانیده اند در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) و امکان ثبت نام این قبیل از داوطلبان در دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع و پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره شبانه در صورت قبولی در دوره روزانه، ابطال شده است و در تصویب بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان پذیر ندانسته است، بنابراین بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال 1396 به لحاظ مغایرت با مفاد آراء هیأت عمومی با استناد به بند 1 ماده 12 و مواد 88 و 92 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.
آزمون سراسری 1397 :
* حال باید منتظر ماند تا ببینیم برای بند « و » دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1397 تصمیمی گرفته می شود یا خیر ؟ لطفا در کانال تلگرام همشاگردی عضو شوید تا از آخرین اخبار کنکور در جریان باشید …
43 نظر برای "بند «و» دفترچه آزمون سراسری ۱۳۹۷ دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور ابطال می شود ؟" ارسال شده
 1. مهناز گفت:

  سلام بنظرتون امکانش هست از لیسانسای روزانه ای که دکترای عمومی قبول میشن شهریه بخوان؟

  1. soleimany گفت:

   سلام
   در دفترچه نوشته شده کسی که دوبار ( لیسانس و فوق لیسانس ) را در دوره ی روزانه گزرانده باشند .

 2. حسین گفت:

  این قانون ک از پارسال لغوش کردن، تو رو خدا یکی برای اون بند که میگه کسانی که دوبار دوره روزانه قبول شدن،حق شرکت مجدددر کنکور ندارن ی کاری بکنه،حداقل ی راهی نشون بدین

 3. الهه گفت:

  سلام
  با توجه به این بند اگه فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در کنکور در رشته پزشکی روزانه قبول شود میتواند بعد از شکایت تحصیل رایگان داشته باشد یا باید هزینه پردیس را پرداخت کند

  1. soleimany گفت:

   سلام خیر . قانون برای همه بوده و با شکایت درست نمی شود . باید منتظر اطلاعیه های سازمان باشیم . در حال حتظر در دفترچه چیز دیگری ذکر شده است

  2. sadegh گفت:

   سلام اگه کسی بتونه به دیوان عدالت اداری شکایت کنه البته با دلایل خوب و نوشتن یک شکایت خوب خیلی مهمه میتونه این قانون ارشد رو برداره، چون بی اساسه و مخالف صریح قانون اساسی هست

 4. شاهین گفت:

  بند و در مورد فارغ التحصیلان کارشناسی روزانه صحبتی نکرده.پس با این حساب این افراد میتونند در صورت قبولی پزشکی روزانه بدون پرداخت شهریه تحصیل کنند؟

  1. soleimany گفت:

   سلام بله .البته جهت کسب اطمینان بیشتر به سیستم پاسخگویی سوالات سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایید .

 5. الای گفت:

  با سلام.میخواستم بدونم با مدرک کارشناسی ارشد،بعد از قبول شدن در رشته پرستاری روزانه حتما باید شهریه پردیس را پرداخت کرد؟؟

  1. soleimany گفت:

   درود بر شما . طبق بند و صفحه ی ۵ پرداخت شهریه مربوط به ۳ رشته پرطرفدار می باشد

  2. فرخنده صبا گفت:

   با سلام اینجانب لیسانس و فوق لیسانس زیست از دانشگاه دولتی گرفت آیا میتونم کنکور ۹۸ شرکت کنم و رشته پیراپزشکی پرستاری یا هوشبری بخونم به صورت روزانه؟

   1. soleimany گفت:

    سلام تماس بگیرید …
    ۰۲۱۲۸۴۲۱۳۹۸
    ۰۲۱۲۸۴۲۱۳۹۹

 6. محسن گفت:

  يعني من كه ليسانسمو شبانه و فوق ليسانسمو ازاد خوندم ، نمي تونم توي رشته هاي روزانه پزشكي ؛ دندون و دارو درس بخونم ؟

  1. soleimany گفت:

   فعلا که انگار این طوره . جهت اطمینان به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش پیام دهید .

 7. Empress گفت:

  سلام . من هم كارشناسي و هم كارشناسي ارشدمو روزانه خوندم ايا بند ج كه ميگه كسانيكه بعد سال ٦٣ دوبار در ازمون سراسري روزانه قبول شدن حق شركت دو ازمون ٩٧ رو ندارند ، شامل حال من ميشه؟ يعني من حق شركت در ازمون سراسري رو ندارم يا ميتونم با پرداخت هزينه تو قبول بشم؟

  1. soleimany گفت:

   سلام شما در پردیس و مازاد مجاز به تحصیل هستید

 8. الای گفت:

  سلام.طبق بند و دفترچه،دانش آموختگان مقطع ارشد،در صورت قبولی در دوره روزانه،باید شهریه پردیس رو برای تمام رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی پرداخت کنن؟یا اینکه این بند فقط شامل ۳ رشته پزشکی و دارو دندان میباشد؟؟
  لطفا با اطمینان جواب بدین.ممنون

  1. soleimany گفت:

   سلام در دفترچه فقط اسم ۳ رشته آمده است

 9. سارا گفت:

  سلام استاد. من هرچقدر با سازمان سنجش تماس ميگيرم جوابي نميدن، من ليسانس رياضي محض روزانه و فوق ليسانس مهندسي عمران روزانه دارم. ميخاستم ببينم طبق بند ج دفترچه راهنما من نميتونم ازمون سراسري شركت كنم يا مانعي ندارد؟

  1. soleimany گفت:

   سلام . شما میتوانید شرکت کنید اما حق قبولی در ۳ رشته ی دکنری پزشکی ، داندانپزشکی و داروسازی را ندارید و می بایست در پردیس خودگران یا بین الملل تحصیل کنید .

  2. soleimany گفت:

   سلام . شما میتوانید شرکت کنید اما حق قبولی در ۳ رشته ی دکنری پزشکی ، داندانپزشکی و داروسازی را ندارید و می بایست در پردیس خودگران یا بین الملل تحصیل کنید .

 10. حسین رحمانی گفت:

  سلام به نظر جناب سلیمانی سوال رو بد برداشت کردند چون به وضوح خیلی از دوستانم رو سراغ دارم که هر سه مقطع را در دولتی خوانده واکنون مجدد در رشته پزشکی روزانه بدون هزینه مشغول به تحصیل هستند.
  دفترچه میگه دوبار در کنکور سراسری و نه مقطع ارشد یا دکتری چون آنها که جزء آزمون سراسری محسوب نشده !!!!!

  1. soleimany گفت:

   سلام لطفا بند و دفترچه را مطالعه کنید . شرایط قبل با الان متفاوته

 11. مهناز.ف گفت:

  آقای سلیمانی حالا که راهی برای رورانه خوندن فوق لیسانیها تو این سه تا رشته وجود نداره؟ ایا راه حلی وجود نداره اقدام کنیم ؟ میشه راه حل بدید؟

  1. soleimany گفت:

   سلام . مگر دیوان عدالت اداری . البته من اطمینان دارم سازمان سنجش و دستگاه های مربوط عدالت را رعایت میکنند . توکل بخدا

 12. عارف گفت:

  سلام
  به فرض مثال من فارغ التحصیل دوره ارشد هستم و در کنکور شرکت می کنم و رشته پزشکی قبول میشم . دانشگاه علوم پزشکی برای متوجه شدن از آخرین مدرک تحصیلی من از کجا استعلام می گیرد.

  1. soleimany گفت:

   سلام از وزارت علوم یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش

 13. Leila گفت:

  سلام وقتتون بخیر، من کارشناسی غیر دولتی و ارشد دولتی روزانه خوندم، با توجه به جمله آخر این بند که گفته دانش آموختگان ارشد صرفا مجاز به تحصیل در پردیس هستند، من میتونم در صورت قبولی در رشته های پیراپزشکی به صورت رایگان ادامه تحصیل بدم؟ خواهش میکنم پاسخ منو بدید، خیلی ازتون ممنون میشم

  1. soleimany گفت:

   سلام پیرا پزشکی بله

 14. سارا شیخی نژاد گفت:

  ببخشید من هم کارشناسی و هم ارشدم رو آزاد خوندم ,ایا منم نمیتونم این سه رشته رو شرکت کنم؟

  1. soleimany گفت:

   سلام . بله البته در پردیس و خودگردان

 15. Leila گفت:

  سلام ،ببخشید من فقط مقطع ارشد رو دولتی خوندم ولی مدرکم رو آزاد نکردم ،برای تحصیل مجدد رایگان در مقطع کارشناسی حتما باید مدرک ارشدم رو آزاد کرده باشم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. soleimany گفت:

   تماس بگیرد

 16. Nesar گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من مدرک کارشناسی را از دانشگاه دولتی (روزانه) گرفتم و مدرک را آزاد کرده ام و دیگر تعهد خدمت ندارم.
  کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی بصورت شبانه خوانده ام و شهریه پرداختم. من ۲۸ سالمه میخواهم دوباره کنکور تجربی بدم .آیا میتونم بصورت رایگان رشته پزشکی و پیرا پزشکی را بخوانم.
  لطفا پاسخ دهید
  باتشکر

  1. soleimany گفت:

   سلام . متناسب با بنده و دفترچه فعلا خیر

 17. Peyman گفت:

  باسلام
  وقت بخیر
  من فارغ التحصیل کارشناسی روزانه مهندسی علوم و صنایع غذایی هستم؛ بنده قصد دارم در کنکور ۹۸شرکت کنم خواستم بدونم در صورت قبولی در رشته ی دندان پزشکی ب صورت رایگان میتونم تحصیل کنم؟
  من برنامه ریزی و وقت زیادی رو برای کنکور ۹۸صرف کردم یعنی امکان داره این قانون رو نادید بگیرن و سهریه بگیرن؟

  1. soleimany گفت:

   تماس بگیرید

 18. محمد.ی گفت:

  سلام و عرض احترام
  من کارشناسی و ارشد روزانه خوندم، اگه مدرکمو آزاد کنم هم نمی‌تونم پزسکی روزانه بخونم؟
  این قانون واقعا عجیبه آخه کارشناسی و کارشناسی ارشد دو تا مقطع جدا هستن. پس یعنی من یه بار تو آزمون سراسری روزانه قبول شدم نه دو بار!
  سوال دیگه اینکه این قانون فقط برای پزشکی و دندون و دارو هست؟ یعنی مثلا پیراپزشکی قبول شم میتونم روزانه بخونم؟

  1. soleimany گفت:

   سلام قانون لغو شد

 19. ابراهیم نژاد گفت:

  سلام و خسته نباشید. جناب مهندس رای دیوان عدالت در مورد حذف بند واو از دفترچه سال ۹۷ رو در دسترس دارید؟ محتوای رای رو عرض می کنم. می خوام بدونم رای کلی هست یا فقط برای سال ۹۷ هست؟

  1. soleimany گفت:

   سلام فعلا که برای ۹۷ اعلام شده

 20. امین حسینی گفت:

  سلام
  من کارشناسی و ارشدم هیچ کدام روزانه نبوده برای انتخاب رشته پزشکی و دندانپزشکی مشکلی ندارم؟ یا در صورت قبولی روزانه باید شهریه بدم؟

  1. soleimany گفت:

   سلام بند ( و ) دفترچه حذف و شما مشکلی ندارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.