حجت‌الاسلام شهیدی معاون رییس‌جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران هرگونه تغییر در ظرفیت ایثارگران در کنکور سراسری را تکذیب کرده است.

امسال هم همچون سال‌های قبل همزمان با اعلام نتایج کنکور سراسری، اعتراض تعدادی از داوطلبان سازمان سنجش کشور را به واکنش واداشت و حال آن‌که داوطلبان کنکور امسال نیز همچون چند سال اخیر بخشی از اعتراضات خود را به فضای مجازی کشانده و با هشتگ «اعتراض کنکور» سعی کردند توجه افکار عمومی و به‌ویژه اصحاب رسانه را به این مسئله جلب کنند.

اعتراض داوطلبان کنکور به افزایش ۵ درصدی سهمیه ایثارگران

همزمان اما تعدادی از داوطلبان کنکور در پایتخت خود را به محل سازمان سنجش نیز رسانده‌اند. آن‌چنان که علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز گذشته در یادداشتی مطرح کرده، «اعتراض داوطلبان کنکور امسال در روز گذشته (شنبه ۲۵ شهریورماه) نسبت به نتایج اعلام شده، علاوه بر حواشی نامطلوب آن، نوع برخورد عوامل و مسئولان سازمان سنجش با داوطلبان معترض را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داد.» این عضو فراکسیون امید مجلس در بخش دیگری از یاداشتش می‌نویسد: «برخورد نیروی انتظامی با معترضان فراتر از مراقبت و کنترل عادی به‌هیچ وجه قابل قبول نیست و لازم است در موارد مشابه نیروهای ناجا صبوری و حوصله بیشتری داشته باشد.»

در این میان اما آن‌چه اعتراض کنکوری‌های امسال را با نمونه‌های مشابه در سال‌های قبل متفاوت می‌کند، بخشی از اعتراض‌هاست که گویا در پی افزایش ۵ درصدی سهمیه ایثارگران در کنکور صورت گرفته است. ماجرا از آن‌جا شروع شد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه در دی ماه سال گذشته، با افزایش سهمیه ورود ایثارگران به ۳۰ درصد با شرط اختصاص ۵ درصد سهمیه به همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه موافقت کردند.

علیرضا رحیمی هم در یادداشتش به این مسئله اشاره کرده و می‌نویسد: «در مواردی افت و کاهش درصد قبولی‌های کنکور امسال را به وجود سهمیه ایثارگران در سیستم نسبت می‌دهند که لازم است سازمان سنجش ارزیابی مقایسه‌ای داشته باشد و روشنگری کند.»

در این میان درحالی که ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش گفته هنوز در مورد اینکه امسال چند نفر با این سهمیه وارد دانشگاه شده‌اند، آماری در دست نیست و باید منتظر گزارش‌های تکمیلی در این رابطه ماند، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران موضوع را از اساس تکذیب کرده است.

شهیدی: سهمیه خانواده‌های ایثارگران در کنکور تغییر نکرده است

حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی روزگذشته و در گفت‌وگویی کوتاه در این رابطه گفت که سهمیه‌های ایثارگران در کنکور تغییری نکرده است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر این‌که آیا علت اصلی اعتراض داوطلبان کنکور امسال به نتایج اعلام‌شده ازسوی سازمان سنجش، افزایش ۵ درصدی سهمیه خانواده‌های ایثارگران در کنکور امسال بوده است، گفت: اعتراض‌ها به این مسئله مربوط نیست و سهمیه ایثارگران همان عدد سابق است.