نتایج در این بخش نمایش داده می شود

اعتراض داوطلبان نظام قدیم کنکور چه بود و به کجا رسید؟

کنکور سراسری ۹۸ برگزار شد، اما با یک تفاوت از سایر کنکور‌های سراسرری سال‌های قبل؛ کنکوری سراسری امسال با اولین فارغ التحصیلان نظام جدید آموزشی همراه بود. این کنکور با رقابت دو گروه داوطلبان نظام قدیم و جدید برگزار و نتایج اعلام شد و تا چندی دیگر نیز پذیرفته شدگان این آزمون در دانشگاه‌ها حاضر خواهند شد.

اما تمام ماجرا به این نکته ختم نشد و بعد از انتشار دفترچه سوالات آزمون داد داوطلبان نظام قدیم درآمد که سوالات ما خیلی سخت‌تر از سوالات داوطلبان نظام جدید بود. داوطلبان نظام قدیم اظهار کرده اند که سوالات بسیاری از دروس برای نظام قدیمی‌ها همان سوالات نظام جدیدی‌ها بوده است در صورتی که کنکوری‌های نظام قدیم از یکسال قبل فقط مباحث نظام قدیم را مطالعه می‌کرند.

داوطلب دیگری گفته است: سوالات نظام قدیم سخت‌تر از نظام جدید بود، معلوم نیست چه طور میخواهند تراز و رتبه مشترک بدهند؟، داوطلب دیگر نظام قدیمی گفته: بیشتر سوالات از کتب نظام جدید طراحی شده بودند. داوطلب دیگر نظام قدیمی نیز گفت:‌ای کش تراز‌ها جداگانه و قبولی‌ها جداگانه داده می‌شد تا به کسی ظلم نشود. مگر می‌شود دو سری سوال داد و یکجور حساب کرد؟ داوطلب دیگری اظهار کرده است: تیپ‌های سوالی دانش آموزان نظام قدیم رو توی درسی مثل ریاضی رو ببینید کاملا سوالا بر مبنای کتاب دانش آموزان نظام جدید طرح شده. این حرف تمام دانش آموزان برتر، کارشناسان و دبیران هست. توی درسی مثل شیمی تعداد سوالات محاسباتی نظام جدید کمتر بود واین مسئله‌ی خیلی تاثیر گذاریه. اصولا سوال اساسی ما اینکه وقتی تعداد داوطلبان دو نظام متفاوت با هم برابره چرا باید از یک گروه جانبداری و حمایت بشه؟ این ماجرا از چه منطقی پیروی میکنه؟

بيشتر بخوانيد :

براندازی کنکور چرا بی‌نتیجه مانده؟

متقاضیان رشته های بدون کنکور ۵۰ درصد ظرفیت را تکمیل کردند
چگونه ریاضی خود را قوی کنیم؟
دانلود قيدنامه زيست شناسي جامع
چگونه درس معارف را براي کنکور امسال بخوانيم؟

به گزارش خبرنگار میزان، سازمان سنجش همچنین در اطلاعیه‌ای که در ۲۰ تیر ۹۸ منتشر کرده درباره نحوه ترازکردن داوطلبان این‌طور آورده است: «هرچند دو مجموعه سوال برای دو نظام آموزشی طراحی شده و ممکن است نوع سوالات در دو نظام متفاوت باشد، اما سوالات به‌گونه‌ای طراحی شده که سطح دشواری یکسانی دارند، به‌ویژه اینکه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶) سوال یکسان طراحی شده است، بنابراین تراز نمرات خام آزمون به صورت کلی در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به صورت جداگانه تراز نمی‌شود.» و نکته جالب اینجاست که حتی این اطلاعیه نیز خود باعث ایجاد ابهامات جدیدی در ذهن داوطلبان نظام قدیم شده است، اول اینکه چطور تراز نمرات خام هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد، اما در مرحله بعدی قرار نیست تراز داوطلبان نظام قدیم و جدید به صورت جداگانه اعلام شود و هم‌ترازی برای آن‌ها لحاظ خواهد شد؟

پاسخ وزیر علوم به معترضان نظام قدیم کنکور سراسری

منصور غلامی در مورد اعتراضات داوطلبان نظام قدیم به سوالات کنکور ۹۸ گفت: داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها مطمئن شوند که نمرات شان تعادل دارد و متناسب با تحصیلات آن‌ها است. سازمان سنجش آموزش کشور برای طراحی سوال، مخازن سوال دارد و در سال‌های متمادی سوال‌های مختلف از منابع نظام جدید و قدیم طراحی شده است.

غلامی خاطرنشان کرد: معمولاً انتخاب سوال برای هر آزمون به صورت تصادفی از این منابع سوال صورت می‌گیرد و اشخاص سوال را برای قرار گرفتن در دفترچه آزمون انتخاب نمی‌کنند بلکه سیستم نرم افزاری این انتخاب را انجام می‌دهد و به صورت تصادفی، سوالات دروس مربوطه برای نظام قدیم و جدید در دفترچه سوالات در نظر گرفته می‌شود.

وزیر علوم تاکید کرد: اگر داوطلبان کنکور تک نظام هم باشند باز هم این سوالات برای همه آن‌ها طراحی و استفاده می‌شود. اینکه گروهی بگویند سوالات ما سخت‌تر از گروه دیگر بوده است قابل اثبات نیست و ادعا است.

وی گفت: زیر سوال بردن نتایج آزمون به این بزرگی غیر از اینکه تضعیف روحیه افراد را به دنبال دارد، شبهه در ذهن جوانان و احساس بی عدالتی ایجاد می‌کند.

غلامی گفت: دانشگاه‌ها بر اساس همین آزمون دانشجویان خود را انتخاب می‌کنند، سال تحصیلی شروع می‌شود و پذیرفته شدگان به کلاس‌های درس می‌روند.

توکلی در ادامه گفت: پاسخ این اعتراضات به صورت موضوعی و بر اساس درخواست هر فرد پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.