خبرهای ویژه

» آزمون سراسری 99 » ۱۰ پیشنهاد برای برنامه‌ریزی بهتر

تاریخ انتشار : 2019/09/14 - 11:02

 کد خبر: 20575
 576 بازدید

۱۰ پیشنهاد برای برنامه‌ریزی بهتر

هر چه برنامه‌ریزی دقیق‌تر باشد، کارها هم دقیق‌تر انجام می‌شود و زندگی هم روان‌تر پیش می‌رود. ۱- لیستی از کارها و وظایفتان تهیه کنید؛ هیچ‌وقت به حافظه اعتماد نکنید. همه چیز را یادداشت کنید. بهتر است سه نوع لیست داشته باشید: روی یک کاغذ آ-۴ هدف‌ها و مسائل بلندمدت را بنویسید؛ لیست بعدی را که […]

۱۰ پیشنهاد برای برنامه‌ریزی بهتر

هر چه برنامه‌ریزی دقیق‌تر باشد، کارها هم دقیق‌تر انجام می‌شود و زندگی هم روان‌تر پیش می‌رود.

1- لیستی از کارها و وظایفتان تهیه کنید؛ هیچ‌وقت به حافظه اعتماد نکنید. همه چیز را یادداشت کنید. بهتر است سه نوع لیست داشته باشید: روی یک کاغذ آ-4 هدف‌ها و مسائل بلندمدت را بنویسید؛ لیست بعدی را که مربوط به کارها و وظایف هفته و ماه است، در کاغذ بزرگ‌تری بنویسید؛ اما در یک کاغذ کوچک‌ می‌توانید وظایف روزانه را بر حسب اولویت یادداشت کنید.

2- روی انجام یک کار تمرکز کنید و قبل از این‌که سراغ کار دیگری بروید، آن را تمام کنید.
3- قبل از انجام یک کار، دورنمایی از روش‌های بهتر برای انجام آن در نظر بگیرید. زمانی که کار را شروع می‌کنید، باید آن را بر اساس بهترین روشی که در ذهن آماده دارید انجام دهید. نباید در هنگام انجام کار روش‌ها را مدام عوض کنید.
4- اتاق یا محل زندگی‌تان را مرتب کنید. در زمان انجام کارهای مهم تلفنتان را خاموش کنید یا روی پیغام‌گیر بگذارید. لوازم بدون استفاده را دور بریزید و محیط کارتان را خلوت کنید.
5- کتاب‌ها و جزوه‌های درسی را طبقه‌بندی کنید و هر کدام را بنا بر اولویت در دسترس قرار دهید. نباید وقت را برای پیدا کردن جزوه یا کتاب خاصی بیهوده تلف کرد. کاری کنید که مثل کامپیوتر فقط با یک کلیک به منابعتان دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید :

چگونه روياهای مان را در ذهن‌مان تقويت كنيم؟

شادکامی و روش های ایجاد آن

خرید لوازم التحریر، چند نکته خواندنی

مشاور کنکور ( پاسخگویی رایگان به تمامی سوالات آموزشی ، روانشناسی تحصیلی و … )


6- در میان انجام کارهای سنگین، زمانی را برای انجام کارهای سبک در نظر بگیرید، تا خستگی باعث اخلال در انجام کارهایتان نشود. حتماً زمانی را برای استراحت و انجام کارهای شخصی بگذارید.
7- برای انجام هرکدام از کارها مهلت تعیین کنید. بعد از پایان یک وظیفه آن را از لیست خود خط بزنید. این کار احساس بهتری به وجود می‌آورد و انگیزه انجام وظایف بعدی را بالا می‌برد.
8- در کنار مهلت‌ها، زمانی را برای تأخیر احتمالی در نظر بگیرید. در صورتی که وظیفه‌ای را بدون تأخیر به پایان رساندید، بر طبق برنامه عمل کنید و وقت‌گذرانی نکنید.
9- زمان شروع و پایان کارهایتان را بر طبق آمادگی ذهنی و بدنی انتخاب کنید. کارهای سنگین‌تر را به ساعاتی که آماده‌ترید واگذارکنید و کارهای سبک‌تر را به ساعاتی که آمادگی کمتری دارید.
10-  به وظایفتان حمله کنید! به جای این‌که احساس شکار شدن داشته باشید، مثل یک شکارچی وظایفتان را شکار کنید و خلاص شوید!

ارتباط با شخص استاد علی سلیمانی :

09128588682 – 02128421398


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : آزمون سراسری 99 , برنامه ریزی آزمون سراسری 1399 , صفحه نخست , مشاوره و برنامه ریزی , مقالات مشاوره ای , گزارش , یادداشت
ارسال دیدگاه

*

code