شما اینجا هستید
آزمون سراسری 99 » پیشنهاد دو وزارتخانه برای حذف سهمیه‌های کنکور

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه یکصد و سی و یکمین جلسه ستا نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت حذف برخی سهمیه‌های دانشگاهی اظهار کرد: این موضوعی است که مجلس در خصوص آن تصمیم گیری کرده است و خود مجلس می‌تواند دوباره راجع به آن اعمال نظر و تصمیم گیری کند.

او ادامه داد: حذف سهمیه‌های دانشگاهی می‌تواند با یک تعامل کارشناسی بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی انجام شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه، هم اکنون ۱۹ سهیمه دانشگاهی داریم، افزود: دو وزارتخانه علوم و بهداشت در لایحه‌ای پیشنهاد حذف ۱۶ مورد سهمیه را به این شورا ارائه داده اند که این نیازمند همکاری مجلس شورای اسلامی است.

عاملی گفت: به دلیل اینکه سهمیه‌های دانشگاهی همچون سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران و سهمیه بومی گزینی، مصوبه شواری انقلاب فرهنگی است، رفع این مسئله مستلزم همکاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: ما در این دوره تلاش کردیم همکاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی شکل گیرد و در خصوص لایحه‌ای را که وزارت علوم و وزارت بهداشت آماده کردند، تلاش ما این بوده است که بخش مربوط به نظر این شورا برای لغو با اصلاح از سوی مجلس، آماده کنیم که متاسفانه هنوز موفق به این کار نشدیم.

او افزود: به طور حتم مسئله سهمیه‌های دانشگاهی از جمله محور‌های اصلی این شورا است که ما قصد داریم با تعامل با هیات رییسه و کمیسیون علم و فناوری مجلس دوازدهم که از فردا کار خود را شروع خواهد کرد، طبق یک زمان بندی کوتاهی این موضوع با اقدام مشترک محقق شود.

عاملی درپاسخ به این سوال که تصمیم و موضع شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت لغو و یا تغییرسهمیه‌های دانشگاهی چیست، اظهارکرد: به هرحال موضوع لزوما حذف سهمیه‌ها نیست بلکه می‌تواند برخی از حوزه‌ها مازاد تعریف شود، اگر مازاد تعریف شود جلوی جذب را برای عموم مردم نمی‌گیرد بلکه به هرحال باید تعدیل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بحثی که وجود دارد این است که نزدیک ۳۵ تا ۴۰ درصد در برخی از زمینه‌ها سهمیه داریم که این حجم سهیمه زیاد است، ضمن اینکه هم اکنون در برخی از رشته‌ها متقاضی وجود ندارد، ما رشته‌های خاص داریم مانند عموم رشته‌های پزشکی که با این مشکل مواجه هستیم، اما در سایر رشته‌ها عملا با صندلی خالی مواجه هستیم و در آنجا موضوع رقابت بین سهمیه و غیرسهمیه وجود ندارد.

حذف کنکو جزو برنامه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست

عاملی در پاسخ به سوالی مبنی بر حذف کنکور با تاکید براینکه، حذف کنکور در حال حاضر جز برنامه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، افزود: کنکور خوشبختانه یکی از معتبرترین روش‌های موجود جذب دانشجو است که از اعتماد بالای ملی و دقت زیاد لازم برخوردار است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکیدکرد: فرایندی که در آن برای دانشجو و آینده او در یک روز و طی چهار ساعت محقق شود به طور حتم لزوما روش مناسبی نیست.

او گفت: این درحالی است که بسیاری از روش‌ها و فرایند‌های آموزش عالی کشور طی یک دوره حداقل چهار ساله تعیین تکلیف می‌شوند، اینکه به عنوان مثال برای رشته‌ای آیا متقاضی وجود دارد، یا اینکه مجموعه نمرات درسی مرتبط با رشته‌ای که می‌خواهد وارد شود مبنا قرار می‌گیرد یا میانگین معدل در چهار سال آخر تحصیل محاسبه شود.

عاملی ادامه: یک روش ارزیابی متفاوتی را باید دنبال کنیم که دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح‌های در این زمینه دارد، اما متاسفانه مسئله کنکور جز تابو‌های آموزش عالی کشور شده است که سال‌ها است سعی شده برای آن تصمیم گیری شود، اما عوامل مختلف نگذاشته است که امیداوریم این موضوع نیز با تعامل با مجلس به نتیجه برسد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

*

code