خبرهای ویژه

» آزمون سراسری 1400 » نکاتی مهم درباره خلاصه نویسی چگونه خلاصه نویسی کنیم

تاریخ انتشار : 2020/10/23 - 10:09

 کد خبر: 23811
 235 بازدید

نکاتی مهم درباره خلاصه نویسی چگونه خلاصه نویسی کنیم

امروز به بررسی چند نکته مهم درباره خلاصه نویسی بپردازیم. خلاصه نویسی یکی از روش‌های مفیدی است که اغلب مشاوران تحصیلی توصیه می‌کنند از آن استفاده کنید؛ خلاصه نویسی خوب باید بتواند شما را از کلیات به جزییات برساند. خلاصه، تنها نوشتن همان مطالب داخل برگه‌های جزوه یا کتاب نیست و هر درسی روش خلاصه […]

نکاتی مهم درباره خلاصه نویسی چگونه خلاصه نویسی کنیم
امروز به بررسی چند نکته مهم درباره خلاصه نویسی بپردازیم.

خلاصه نویسی یکی از روش‌های مفیدی است که اغلب مشاوران تحصیلی توصیه می‌کنند از آن استفاده کنید؛ خلاصه نویسی خوب باید بتواند شما را از کلیات به جزییات برساند.

خلاصه، تنها نوشتن همان مطالب داخل برگه‌های جزوه یا کتاب نیست و هر درسی روش خلاصه نویسی مخصوص به خودش را دارد.

این خلاصه‌ها در دوران جمع بندی خیلی به کارتان خواهد آمد و در صرفه جویی زمان کمک زیادی می‌کند؛ روش اول خلاصه نویسی معمول و روتینی است که همه با آن آشنایی دارید، کافی‌ است چکیده ای از مطالب رو عینا روی یک کاغذ نوشته و بعدها از آن استفاده کنید.

این خلاصه‌ها در دوران جمع بندی خیلی به کارتان خواهد آمد و در صرفه جویی زمان کمک زیادی می‌کند؛

روش اول خلاصه نویسی معمول و روتینی است که همه با آن آشنایی دارید، کافی‌ است چکیده ای از مطالب رو عینا روی یک کاغذ نوشته و بعدها از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

چگونه نوجوانان از سلامت روان خود در دوران کرونا محافظت کنند؟

تغییر زمان اعلام نتایج آزمون‌های سراسری

۱۸ راهکار مفید و موثر جهت پیشرفت نوجوانان

روش دوم حاشیه نویسی است؛ در این روش اگر مطلبی یا تستی نکته ای داشت، آن را کنار جزوه بنویسید و یا برخی نکات تکمیلی را می‌توانید کنار کتاب یاداشت کنید.

روش سوم هم نت برداری ؛ در این روش برداشت ذهنی خود را از یک مطلب به زبانی ساده یاداشت کنید؛ انجام این کار کمک زیادی به یادآوری مطالب خواهد کرد.

روش چهارم در خلاصه نویسی تیپ بندی کردن مطالب است؛ ممکن است چند نمونه سوال یا چند نکته را تعیین کنید که نشان دهد شما به مطلب مسلط شده‌اید؛ 

روش پنجم باید دست به ماژیک شوید و قسمت های مهم را از غیر مهم جدا کنید؛ حواستان باشد که فقط مطالب مهم را مشخص کنید نه کل کتاب!

این کار در دروس مختلف هم متفاوت است؛ در درس ادبیات و برای تاریخ ادبیات لغت و املا می‌توانید از فلش کارت و یا ماژیک‌ استفاده کنید اما به یاد داشته باشد که این کار باید یک ماه بعد از اولین مطالعه انجام شود تا قسمت هایی که فراموش کرده‌اید رو مارکر بکشید.

برای فصل های حفظی شیمی، گرامر زبان، دین و زندگی و عربی چکیده مطالبی را که مهم ‌تر است یا آن را فراموش می‌کنید روی کاغذ بنویسید؛ برای درس‌های ریاضی و فیزیک فرمول ها را نباید روی کاغذ بنویسید؛ باید خلاصه ای بنویسیم که از مثال‌های عددی استفاده کرده باشد.

باید با مثال مطلب رو یاد بگیریم. باید یک سوال از اون فرمول را داخل خلاصه بیاورید؛ در واقع با تیپ بندی کردن سوالات خلاصه ما کامل می‌شود.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : آزمون سراسری 1400 , آزمون سراسری 99 , صفحه نخست , مشاوره و برنامه ریزی , مقالات مشاوره ای , کنکور سراسری , گزارش , یادداشت
ارسال دیدگاه

*

code