خبرهای ویژه

» آزمون سراسری 99 » لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰

تاریخ انتشار : 2020/03/19 - 11:42

 کد خبر: 21919
 743 بازدید

لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰

علی امرائی، عضو کمیسیون آموزش دیدبان شفافیت و عدالت کشور، طی بیانیه‌ای بر لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال آتی ۱۴۰۰ تاکید کرد و گفت: مسئولین مربوطه در رابطه با کنکور سال ۱۴۰۰ قصد دارند، برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را درسال ۹۹ متوقف کنند. براین اساس کنکور سال ۹۹ تنها برای یک نظام […]

لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰
علی امرائی، عضو کمیسیون آموزش دیدبان شفافیت و عدالت کشور، طی بیانیه‌ای بر لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال آتی ۱۴۰۰ تاکید کرد و گفت: مسئولین مربوطه در رابطه با کنکور سال ۱۴۰۰ قصد دارند، برگزاری کنکور با منابع نظام قدیم را درسال ۹۹ متوقف کنند. براین اساس کنکور سال ۹۹ تنها برای یک نظام آموزشی برگزار خواهد شد که این، سبب نگرانی داوطلبان کنکور نظام قدیم است، زیرا که دیگر نمی‌توانند با منابع آموزشی خودشان یعنی نظام قدیم آزمون بدهند. 

متن این نامه به قرار ذیل است؛ 

با تغییر نظام آموزش از قدیم به ۶ ۳ ۳ (جدید)، آخرین گروه از نظام آموزش قدیم در سال ۹۷ به سدّ کنکور رسید؛ اما از آنجا که ظرفیت رشته و محل‌های دانشگاه‌ها به خصوص در رشته‌های پرطرفدار بسیار محدود است، موجب نگرانی داوطلبان کنکور نظام قدیم شد. چرا که دیگر نمی‌توانند با منابع آموزشی خودشان یعنی نظام قدیم آزمون بدهند. تا اینکه با پیگیری داوطلبان کنکور، رییس سابق پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش، طی یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کردند که کنکور نظام قدیم حداقل تا ۳ سال یعنی تا کنکور سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

سال ۹۸ کنکور با دو نوع سوال قدیم و جدید برگزار شد. سال ۹۹ نیز طبق گفته مسئولین چنین خواهد شد، اما متاسفانه مسئولین مربوطه در رابطه با کنکور سال ۱۴۰۰ قصد دارند برگزاری کنکور را با منابع نظام قدیم را درسال ۹۹ متوقف کنند یعنی کنکور سال ۹۹ تنها برای یک نظام آموزشی برگزار می‌شود

 مسلما به علت محدود بودن ظرفیت رشته محل‌های پرطرفدار عده کثیری از جمع چند صد هزار نفری داوطلبان نظام قدیم پشت کنکورخواهند ماند که بایستی در کنکور سال ۱۴۰۰ شرکت کنند که اگر کنکور سال ۱۴۰۰ فقط با منابع نظام جدید برگزار شود این گروه عظیم مجبور خواهند بود دوباره منابع جدید آموزشی تهیه کنند تا بتوانند در آزمون پذیرفته شوند و  با وضع معیشتی موجود درجامعه که از عهده تامین مایحتاج ضروری خود برنمی‌آیند چه طور انتظار دارند که داوطلبان هزینه چند میلیونی آن هم فقط صرفا برای تهیه منابع و نه کلاس و….بپردازد؟

مطلب دیگر آن‌که درکنکور سال ۹۸ از ۴۰ نفر اول کنکور سراسری همه و بلا استثنا درمدارس خاص تحصیل کرده بودند و این یعنی اینکه مدارس عادی نمی‌توانند نیاز داوطلبان را برای عبور از سد کنکور مرتفع کنند و داوطلبان در حال تحصیل در مدارس خاص میتوانند موفق شوند

بیشتر بخوانید :

اعلام نتایج اولیه تکمیل ظرفیت رشته های دانشگاه فرهنگیان در کنکور

زمان کنکورهای سال ۹۹ تغییر می کند؟

پیشنهاد بازگشایی مدارس از اول اردیبهشت/تعویق دو هفته‌ای زمان برگزاری کنکور

تعیین تکلیف برگزاری امتحانات نهایی و کنکور سراسری ۲۴ اسفند

 حال سوال اینجاست که داوطلبان نظام قدیمی که پشت کنکور هستند و عمدتا از قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند که در مدارس عادی درس خواندند و نتوانستند به دانشگاه راه یابند چه طور می‌خواهند با منابعی کنکور بدهند که حتی یکبار هم به آنها تدریس نشده‌ است.
مسئولین محترم به خصوص وزیر و معاونین محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به خصوص اعضای کمسیون اموزش مجلس شورای اسلامی، رئیس و معاونین محترم سازمان سنجش و آموزش کشور و سایر مسئولان خردمند لزوم است با برگزاری کنکور سال ۱۴۰۰ با دو نوع سوال ( یک نوع سوال مجزای نظام جدید و یک نوع سوال مجزای نظام قدیم ) عدالت را برقرار و مردم را در این اوضاع اقتصادی با یک تصمیم خردمندانه یاری کنند.

بنده نیز در مجلس شورای اسلامی و دیدبان شفافیت و عدالت کشور از طریق همکاران آموزشی پیگیر این مسئله هستم و انشالله در جلسات آتی شورای سنجش و پذیرش دانشجو این مسئله مطرح شود.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : آزمون سراسری 99 , صفحه نخست , مشاوره و برنامه ریزی , ویژه خبری , گزارش , یادداشت
ارسال دیدگاه

*

code