شما اینجا هستید
صفحه نخست » تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران جانبازان زیر ۲۵ درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری

در جریان بررسی برنامه ششم توسعه , نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاحاتی را در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موظف به انجام خدمات نوینی به رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسران و فرزندان آنان و جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان آنان شدند. در این راستا میتوان به ایجاد ظرفیت جدید در استخدام ارگان های اجرایی , ظرفیت در پذیرش انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد و خدمات شهری به عنوان مهم ترین خدمات اشاره کرد.
در این مقاله میخواهیم سهمیه ۵درصدی ایثارگران که برای جانبازان زیر ۲۵ درصد , رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه و همسر و فرزندان آن ها که در کنکور ۹۶ تاثیر میگذارد را بررسی کرده و بر اساس تجربیات خود در سالهای پیشین میزان تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در رتبه قبولی , انتخاب رشته و شهریه دانشگاه ها در کنکور سراسری را بررسی کنیم. پس از خواندن این مقاله توصیه میکنیم مقاله تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری را هم مطالعه کنید.
ویرایش اطلاعات داوطلبان مشمول سهمیه ۵ درصدی ایثارگران کنکور ۹۶
همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه در جبهه , جانبازان زیر ش۲۵ درصد که در بهمن ماه در ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ شرکت کرده اند , طبق اعلام رسمی سازمان سنجش از ۱۸ تا ۲۱ خرداد ماه میتوانند با ورود به سایت سنجش اقدام به اصلاح اطلاعات سهمیه خود کنند. باید متذکر شویم که فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه در جبهه باید کد پیگیری ۱۲ رقمی خود را از ارگان محل خدمت رزمنده برای اثبات این سهمیه دریافت کنند. پس از این که سهمیه داوطلبان تایید و اعمال شود می بایست سهمیه ایثارگران در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری و یا در کارنامه کنکور سراسری درج شود تا این سهمیه در انتخاب رشته ۹۶ و انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۶ اعمال شود.
تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری و شهریه دانشگاه
بر اساس تایید این سهمیه به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه ۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تخصیص داده خواهد شد. در نتیجه با توجه به این که سهم فرزندان آزادگان و شهدا , فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالا پیش از این ۲۵ درصد از کل ظرفیت بود , میتوان گفت در حال حاضر ۳۰ درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص داده خواهد شد.
با توجه به تبصره ای که در قانون ذکر شده میباشد در صورتی که ظرفیت ۲۵ درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد , آزادگان و شهدا تکمیل نشود , مازاد این ظرفیت را میتوان به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد. از آنجا که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران به طور معمول کمتر از ۵ درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است , پس میتوان انتظار داشت امسال به داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ظرفیت مازادی اختصاص داده میشود که به داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران تعلق بگیرد.
لازم به ذکر است بر اساس این خدمات داوطلبانی که از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده میکنند از حداقل ۳۰درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی , دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت های علوم , تحقیقات و فناوری و بهداشت , آموزش پزشکی و درمان شامل داوطلبانی که از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده میکنند خواهند شد.
تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در رتبه قبولی کنکور سراسری
قرار بر این است که سهمیه ۵ درصدی ایثارگران برای اولین بار در کنکور سال ۹۶ اعمال شود بنابر این نمیتوان در مورد رتبه قبولی سهمیه ایثارگران ۵ درصدی نمیتوان اظهار نظر دقیقی ارائه کرد. لازم به ذکر است که درباره مشمولان سهمیه ۵ درصدی ایثارگری حد نصاب برای قبولی این داوطلبان هیچ تفاوتی با حدنصاب برای قبولی داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ندارد. بنابر این تمامی داوطلبان سهمیه ایثارگران میبایست حد نصاب ۷۰ درصد نمره اخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا در صورت وجود ظرفیت در آن قبول شوند. البته باید این نکته راهم متذکر شویم که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه ۵ درصدی قائل شده اند ۲۰در صد ظرفیت مربوط به سهمیه ۲۵ درصدی است.
باتوجه به توضیحات داده شده به وضوح میتوان تاثیر مثبت این سهمیه در رتبه قبولی فرزندان و همسران جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه را به عینه دید. پس میتوان نتیجه گیری کرد که داوطلبی که از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده میکند نسبت به داوطلبی که از سهمیه مناطق استفاده می کند رتبه پایین تر ( از لحاظ عددی بزرگتر ) برای قبولی در یک رشته محل لازم خواهد داشت با توجه به این که داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگری تعدادشان حداکثر در حدود ۵ درصد از داوطلبان کنکور را به خود اختصاص میدهند در صورتی که ۲۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها به این داوطلبان اختصاص داده میشود. این موضوع میتواند باعث دلگرمی این داوطلبان شود از کنکور ۹۶ مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ( که قطعا تعداد شرکت کنندگان بالاتری خواهد داشت ) تخصیص پیدا میکند. در سالهای گذشته در صورتی که ظرفیت اختصاص یافته به ایثارگزان به علت نرسیدن به حد نصاب ۷۰ درصدی تکمیل نمیشد مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه مناطق اختصاص پیدا میکرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

*

code