نتایج در این بخش نمایش داده می شود

بهار؛ فصل شکوفایی و رویش

به نام خدای بهار و شکوفایی، اجازه بدهید که در آغازین روزهای سال با عنوانی «غریب» موضوعی «قریب» را به سمع و نظر شما خوانندگان گرامی برسانیم. معمولاً در پادگان‌های نظامی و سربازخانه‌ها وقتی مشغول آموزش سربازان هستند، به طور طبیعی گاهی مانور یا عملیات آموزشی خوب از کار درنمی‌آید و در حد انتظار نیست. در این هنگام، درجه‌دار مسؤول آموزش معمولاً یک فرمان یا دستور دارد و آن این است که «حرکت از نو»؛ آری حرکت از نو یعنی رجعت دوباره و انجام صحیح حرکت.
چنین دستوری معمولاً خیلی خوب جواب می‌دهد و با یک یا چند بار «حرکت از نو» سربازان و دانش‌آموختگان درمی‌یابند که منظور چیست و حرکت صحیح‌تر کدام است. در اماکن نظامی و انتظامی، این دستور نه تنها غریب و نامانوس نیست، بلکه سخت قریب و متبادر به ذهن است و همگان از آن تمکین می‌کنند.
با نگاهی موشکافانه می‌بینیم که در نظام خلقت، از قانون گردش سیارات و منظومه‌های عظیم گرفته تا حرکت منظم میکروسکوپی ذرات در دل اتم، این قانون حرکت دوباره ساری و جاری است و خودنمایی می‌کند.
وقتی سومین سیاره منظومه شمسی که همین زمین خودمان باشد، هزاران هزار کیلومتر را طی می‌کند و مدار بیضوی خود را می‌پیماید، سرانجام پس از سیصد و شصت و پنج روز و شش ساعت وقتی دور خود را کامل کرد و یک سال خورشیدی شکل گرفت. بدون درنگ با خود می‌گوید «حرکت از نو» و سال شمسی جدیدی را آغاز می‌کند و وقتی نیک نظر می‌کنی می‌بینی مریخ هم این چنین است؛ زحل هم همین‌گونه است، و نه تنها سیارات، بلکه هزاران هزار ستاره‌ای که در آسمان هستند، وقتی مسیری را به پایان رساندند حرکت جدیدتری را آغاز می‌کنند و باز روز از نو و روزی از نو.
آری، لازم نیست که برای شهود گفتار خود به آسمان‌ها پرواز کنیم؛ همین نزدیکی در همسایگی ما و شما، وقتی زمستان رفت و سال نو شد، بسیاری از جانداران، چه جانور و چه گیاه، از فسردگی درآمدند و خواب زمستانی را رها کرده و به تکاپو افتادند تا حرکتی را از نو آغاز کنند و در فصل شکوفایی بشکفند و شکوفه بدهند.
تا همین دیروز در دامنه سرد و یخ‌زده کوه‌ها خبری از جنب و جوش و گرما و انرژی نبود و تا چشم کار می‌کرد برف و یخ‌بندان و فسردگی بود و کرختی؛ اما حالا که بهار آمده همه جا تحرک و پویایی و سرسبزی به چشم می‌خورد و جنب و جوش وصف‌ناپذیری برپا شده است تا حرکتی از نو آغاز شود و تلاشی دوباره و کامل‌تر صورت پذیرد.
آری، بهار فصل شکوفایی و جشن طبیعت است؛ طبیعت دل‌انگیزی که آدمی را مسحور خود می‌سازد؛ آن‌چنان که آدمی قدرت تکلم خود را از دست می‌دهد و فقط به نظاره می‌نشیند. آری، بهار فصل دمیدن روح حیات در کالبد طبیعت است؛ بهار فصل شکوفایی و رویش است.
وقتی بهار می‌رسد، طبیعت یک بار دیگر به خود دستور «حرکت از نو» می‌دهد تا دوره جدیدی از رشد و ارتقا را تجربه کند، و در این گیر و دار، همه مخلوقات سعی دارند که چنین شکوفایی و حرکتی را در وجود خود تجربه کنند. آری، روی سخن ما با عزیزان داوطلب آزمون سراسری و همان عزیزانی است که چندین ماه است چشم انتظار رسیدن روز موعود کنکور هستند؛ همان‌هایی که در پاییز و زمستان گذشته با همه مرارت‌ها و سختی‌ها کنار آمدند و آنها را تحمل کردند تا خود را به هدف خویش نزدیک کنند؛ اما نکند که حالا دل خسته شده باشند؟! حالا فصل رویش است؛ فصل شکوفایی است؛ فصل به ثمر رسیدن زحمات طاقت‌فرسای گذشته است. اینجا ایستگاه آخر است و نیاز به یک «حرکت از نو» دارد. داوطلبان گرامی کنکور! آیا می‌دانید تا روز برگزاری این بزرگترین مسابقه تحصیلی کشور عزیزمان ایران، تنها حدود دو ماه و نیم فرصت دارید؛ آری، دو ماه و نیم، یعنی تنها 75 روز؛ اما همین هفتاد و پنج شبانه‌روز، یک هزار و هشتصد ساعت است و در این هزار و هشتصد ساعت وقت می‌توان هزار و هشتصد جور کار انجام داد. آری، اگر بخواهیم کار کنیم و با جان و دل مایه بگذاریم، هنوز وقت بسیار است و می‌توان خیلی کارها کرد. می‌توان شکفت و شکوفا شد و حتی می‌توان از نو حرکت کرد. کم نیستند افراد موفقی که در کنکور سال‌های گذشته حتی رتبه تک رقمی کسب کرده‌اند، و یکی از دلایل موفقیت خود را بهره بردن بهینه از بهار دانسته‌اند و رمز موفقیت خود را شکفتن در بهار عنوان کرده‌اند.
داوطلبان گرامی کنکور! بهار فصل شکوفایی و رویش است و این رویش و شکوفایی، فقط مختص نباتات نیست، بلکه متعلق به همه مخلوقات است، و از جمله ما انسان‌ها. به زعم ما، اگر طبیعت می‌روید با خود پیام دارد و پیام طبیعت، القای رستن و شکفتن و بارور شدن است. انتظار ما این است که داوطلبان گرامی با الهام از طبیعت، بهار را غنیمت بشمرند و یک بار دیگر در فرصت هفتاد و چند روزه‌ای که دارند، سواد علمی خود را مرور کنند و با یک «حرکت از نو» زمینه رستن و شکوفایی خود را به دست خویش فراهم سازند و به همگان ثابت کنند که در بهار واقعاً می‌توان حرکت دوباره‌ای را شروع کرد و در آغاز سال، آغازی دیگر را رقم زد.
در این آغازین روزهای سال، ضمن تبریک فرا رسیدن بهار، انتظار داریم آن دسته از داوطلبان گرامی که دارای برنامه منسجم و درازمدتی هستند، برنامه منظم خود را پی گرفته و برنامه‌های مکتوب خود را اجرایی نمایند، و آن دسته از داوطلبانی هم که به هر علت تاکنون «کج‌دار و مریز» مسیر آمادگی کنکور را طی کرده‌اند، از فصل رویش و شکوفایی الهام گرفته و تلاش و تکافوی جدی خودشان را آغاز نمایند؛ باشد که همین تلاش‌ بهاری، آنها را به سرچشمه موفقیت رسانده و توفیق نهایی یافته و در رشته دلخواه خویش شرایط لازم برای پذیرش را احراز کنند.
به هر جهت تلاش داریم که از سر وظیفه و تجربه، عزیزانی را که احیاناً گرفتار خواب بهاری شده‌اند و در حرکت رو به جلوی ایشان قدری سکته و فاصله افتاده است بیدار کنیم؛ تا فردا روز، انگشت حسرت به دندان نگیرند و لب گزک نکنند که آخر دیدی که چه شد و کسی ما را تذکری نداد!
داوطلبان گرامی کنکور! در این روزهای دل‌انگیز بهاری با طبیعت همراه شوید، برویید و جوانه بزنید و توان خود را افزایش دهید و به بالا صعود کنید تا ان‌شاءا… امیدهایتان بارور شود و توصیف زیبای سعدی علیه‌الرحمه را سرلوحه کار خود قرار دهید که گفت:
بامدادی که تفاوت نکند لیل و نهار                             خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار
بلبلان وقت گل آمد که بنالند از شوق               نه کم از بلبل مستی، تو بنال ای هوشیار!
آفرینش همه تنبیه خداوند دل است                دل ندارد که ندارد به خداوند اقرار
خبرت هست که مرغان سحر می‌گویند              آخر ای خفته! سر از خواب جهالت بردار
هفته نامه خبری و اطلاع رسانی پیک سنجش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.