شما اینجا هستید
صفحه نخست » بند «و» دفترچه آزمون سراسری ۱۳۹۷ دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور ابطال می شود ؟

آزمون سراسری ۱۳۹۶ :
با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال ۹۶ مبنی بر ممنوعیت استفاده مجدد داوطلبان از امکانات دولتی برای تحصیل در یک مقطع و دوره خاص ابطال شد.
به گزارش فارس، در راستای شکایتی مبنی بر ابطال بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی کشور، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری وارد رسیدگی شد.
به موجب بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ دانشگاه ها و مؤسسات عالی کشور مقرر شده است که «بر اساس مصوبه چهل و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور مورخ ۸۳/۲/۳، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت‌های موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاًٌ با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره امکان پذیر نیست.
این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می‌توانند برای دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه، می‌توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند.»
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از رسیدگی اعلام کرد:
مطابق ماده ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲، مقرر شده است که «چنانچه مصوبه‌ای در هیأت عمومی ابطال شود، رعایت مفاد رأی هیأت عمومی در مصوبات بعدی الزامی است. هرگاه مراجع مربوط، مصوبه جدیدی مغایر رأی هیأت عمومی تصویب کنند، رئیس دیوان موضوع را خارج از نوبت، بدون رعایت مفاد ماده ۸۳ قانون مذکور و فقط با دعوت نماینده مرجع تصویب کننده در هیأت عمومی مطرح        می‌کند.»
نظر به اینکه در آراء شماره ۷۳۴-۹۲/۱۰/۳۰، ۱۲۰۵-۹۴/۱۰/۲۲ و ۴۹۴ الی ۵۰۸-۹۵/۸/۴ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به ترتیب قسمت اول بند ۳ مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر پرداخت شهریه تحصیل در مقطع دکتری توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است، بند ۳ بخش (ز) فصل سوم دفترچه آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ مبنی بر پرداخت شهریه توسط داوطلبی که در مقطع کارشناسی از آموزش رایگان برخوردار بوده است در تحصیل در مقطع دکترای عمومی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و یا مقطع کارشناسی رشته‌های گروه پزشکی و بخش دوم بند «و» دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ و قسمتی از بند ۱-۸ دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ در خصوص عدم پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به اتمام رسانیده اند در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) و امکان ثبت نام این قبیل از داوطلبان در دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع و پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره شبانه در صورت قبولی در دوره روزانه، ابطال شده است و در تصویب بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان پذیر ندانسته است، بنابراین بند «و» دفترچه آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ به لحاظ مغایرت با مفاد آراء هیأت عمومی با استناد به بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۸۸ و ۹۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.
آزمون سراسری ۱۳۹۷ :
* حال باید منتظر ماند تا ببینیم برای بند « و » دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۳۹۷ تصمیمی گرفته می شود یا خیر ؟ لطفا در کانال تلگرام همشاگردی عضو شوید تا از آخرین اخبار کنکور در جریان باشید …

  1. مهناز

    سلام بنظرتون امکانش هست از لیسانسای روزانه ای که دکترای عمومی قبول میشن شهریه بخوان؟

    • soleimany

      سلام
      در دفترچه نوشته شده کسی که دوبار ( لیسانس و فوق لیسانس ) را در دوره ی روزانه گزرانده باشند .

  2. حسین

    این قانون ک از پارسال لغوش کردن، تو رو خدا یکی برای اون بند که میگه کسانی که دوبار دوره روزانه قبول شدن،حق شرکت مجدددر کنکور ندارن ی کاری بکنه،حداقل ی راهی نشون بدین

  3. الهه

    سلام
    با توجه به این بند اگه فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در کنکور در رشته پزشکی روزانه قبول شود میتواند بعد از شکایت تحصیل رایگان داشته باشد یا باید هزینه پردیس را پرداخت کند

    • soleimany

      سلام خیر . قانون برای همه بوده و با شکایت درست نمی شود . باید منتظر اطلاعیه های سازمان باشیم . در حال حتظر در دفترچه چیز دیگری ذکر شده است

    • sadegh

      سلام اگه کسی بتونه به دیوان عدالت اداری شکایت کنه البته با دلایل خوب و نوشتن یک شکایت خوب خیلی مهمه میتونه این قانون ارشد رو برداره، چون بی اساسه و مخالف صریح قانون اساسی هست

  4. شاهین

    بند و در مورد فارغ التحصیلان کارشناسی روزانه صحبتی نکرده.پس با این حساب این افراد میتونند در صورت قبولی پزشکی روزانه بدون پرداخت شهریه تحصیل کنند؟

    • soleimany

      سلام بله .البته جهت کسب اطمینان بیشتر به سیستم پاسخگویی سوالات سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایید .

  5. الای

    با سلام.میخواستم بدونم با مدرک کارشناسی ارشد،بعد از قبول شدن در رشته پرستاری روزانه حتما باید شهریه پردیس را پرداخت کرد؟؟

    • soleimany

      درود بر شما . طبق بند و صفحه ی ۵ پرداخت شهریه مربوط به ۳ رشته پرطرفدار می باشد

    • فرخنده صبا

      با سلام اینجانب لیسانس و فوق لیسانس زیست از دانشگاه دولتی گرفت آیا میتونم کنکور ۹۸ شرکت کنم و رشته پیراپزشکی پرستاری یا هوشبری بخونم به صورت روزانه؟

      • soleimany

        سلام تماس بگیرید …
        ۰۲۱۲۸۴۲۱۳۹۸
        ۰۲۱۲۸۴۲۱۳۹۹

  6. محسن

    يعني من كه ليسانسمو شبانه و فوق ليسانسمو ازاد خوندم ، نمي تونم توي رشته هاي روزانه پزشكي ؛ دندون و دارو درس بخونم ؟

    • soleimany

      فعلا که انگار این طوره . جهت اطمینان به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش پیام دهید .

  7. Empress

    سلام . من هم كارشناسي و هم كارشناسي ارشدمو روزانه خوندم ايا بند ج كه ميگه كسانيكه بعد سال ٦٣ دوبار در ازمون سراسري روزانه قبول شدن حق شركت دو ازمون ٩٧ رو ندارند ، شامل حال من ميشه؟ يعني من حق شركت در ازمون سراسري رو ندارم يا ميتونم با پرداخت هزينه تو قبول بشم؟

    • soleimany

      سلام شما در پردیس و مازاد مجاز به تحصیل هستید

  8. الای

    سلام.طبق بند و دفترچه،دانش آموختگان مقطع ارشد،در صورت قبولی در دوره روزانه،باید شهریه پردیس رو برای تمام رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی پرداخت کنن؟یا اینکه این بند فقط شامل ۳ رشته پزشکی و دارو دندان میباشد؟؟
    لطفا با اطمینان جواب بدین.ممنون

    • soleimany

      سلام در دفترچه فقط اسم ۳ رشته آمده است

  9. سارا

    سلام استاد. من هرچقدر با سازمان سنجش تماس ميگيرم جوابي نميدن، من ليسانس رياضي محض روزانه و فوق ليسانس مهندسي عمران روزانه دارم. ميخاستم ببينم طبق بند ج دفترچه راهنما من نميتونم ازمون سراسري شركت كنم يا مانعي ندارد؟

    • soleimany

      سلام . شما میتوانید شرکت کنید اما حق قبولی در ۳ رشته ی دکنری پزشکی ، داندانپزشکی و داروسازی را ندارید و می بایست در پردیس خودگران یا بین الملل تحصیل کنید .

    • soleimany

      سلام . شما میتوانید شرکت کنید اما حق قبولی در ۳ رشته ی دکنری پزشکی ، داندانپزشکی و داروسازی را ندارید و می بایست در پردیس خودگران یا بین الملل تحصیل کنید .

  10. حسین رحمانی

    سلام به نظر جناب سلیمانی سوال رو بد برداشت کردند چون به وضوح خیلی از دوستانم رو سراغ دارم که هر سه مقطع را در دولتی خوانده واکنون مجدد در رشته پزشکی روزانه بدون هزینه مشغول به تحصیل هستند.
    دفترچه میگه دوبار در کنکور سراسری و نه مقطع ارشد یا دکتری چون آنها که جزء آزمون سراسری محسوب نشده !!!!!

    • soleimany

      سلام لطفا بند و دفترچه را مطالعه کنید . شرایط قبل با الان متفاوته

  11. مهناز.ف

    آقای سلیمانی حالا که راهی برای رورانه خوندن فوق لیسانیها تو این سه تا رشته وجود نداره؟ ایا راه حلی وجود نداره اقدام کنیم ؟ میشه راه حل بدید؟

    • soleimany

      سلام . مگر دیوان عدالت اداری . البته من اطمینان دارم سازمان سنجش و دستگاه های مربوط عدالت را رعایت میکنند . توکل بخدا

  12. عارف

    سلام
    به فرض مثال من فارغ التحصیل دوره ارشد هستم و در کنکور شرکت می کنم و رشته پزشکی قبول میشم . دانشگاه علوم پزشکی برای متوجه شدن از آخرین مدرک تحصیلی من از کجا استعلام می گیرد.

    • soleimany

      سلام از وزارت علوم یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش

  13. Leila

    سلام وقتتون بخیر، من کارشناسی غیر دولتی و ارشد دولتی روزانه خوندم، با توجه به جمله آخر این بند که گفته دانش آموختگان ارشد صرفا مجاز به تحصیل در پردیس هستند، من میتونم در صورت قبولی در رشته های پیراپزشکی به صورت رایگان ادامه تحصیل بدم؟ خواهش میکنم پاسخ منو بدید، خیلی ازتون ممنون میشم

    • soleimany

      سلام پیرا پزشکی بله

  14. سارا شیخی نژاد

    ببخشید من هم کارشناسی و هم ارشدم رو آزاد خوندم ,ایا منم نمیتونم این سه رشته رو شرکت کنم؟

    • soleimany

      سلام . بله البته در پردیس و خودگردان

  15. Leila

    سلام ،ببخشید من فقط مقطع ارشد رو دولتی خوندم ولی مدرکم رو آزاد نکردم ،برای تحصیل مجدد رایگان در مقطع کارشناسی حتما باید مدرک ارشدم رو آزاد کرده باشم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    • soleimany

      تماس بگیرد

  16. Nesar

    با سلام و وقت بخیر
    من مدرک کارشناسی را از دانشگاه دولتی (روزانه) گرفتم و مدرک را آزاد کرده ام و دیگر تعهد خدمت ندارم.
    کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی بصورت شبانه خوانده ام و شهریه پرداختم. من ۲۸ سالمه میخواهم دوباره کنکور تجربی بدم .آیا میتونم بصورت رایگان رشته پزشکی و پیرا پزشکی را بخوانم.
    لطفا پاسخ دهید
    باتشکر

    • soleimany

      سلام . متناسب با بنده و دفترچه فعلا خیر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -