خبرهای ویژه

» آزمون سراسری 99 » اولین راه حل، تنها راه حل نیست

تاریخ انتشار : 2020/03/08 - 20:35

 کد خبر: 21792
 428 بازدید

اولین راه حل، تنها راه حل نیست

لازم نیست كه حتماً یك فرد خاص باشید تا خلاق باشید، هر كسی می‌تواند خلاق باشد، تنها چیزی كه احتیاج دارید این است كه برای مشكل خود چندین راه حل پیدا كنید، نه این كه خود را به اولین راه حلی كه به نظرتان می‌رسد یا از همه ساده‌تر است، محدود كنید!خلاقیت یا آفرینندگی، مهم‌ترین […]

اولین راه حل، تنها راه حل نیست

لازم نیست كه حتماً یك فرد خاص باشید تا خلاق باشید، هر كسی می‌تواند خلاق باشد، تنها چیزی كه احتیاج دارید این است كه برای مشكل خود چندین راه حل پیدا كنید، نه این كه خود را به اولین راه حلی كه به نظرتان می‌رسد یا از همه ساده‌تر است، محدود كنید!
خلاقیت یا آفرینندگی، مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت و توانایی انسان و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش است که در همه‌ی ابعاد و جوانب زندگی وی نقش کاملاً حیاتی ایفا می‌نماید .
خلاقیت و نوآوری از والاترین موهبت‌های الهی به انسان و از عوامل اشرف مخلوقات شدن و خلیفه الهی بودن اوست.


کلیه‌ی علوم، فناوری‌ها، صنایع، ابداعات، اختراعات، هنرها، ادبیات، معماری و به طور کلی اساس انواع تمدن‌ها، از ابتدا تاکنون و کلیه‌ی دستاوردهای بشری جلوه‌های گوناگون خلاقیت و نوآوری است . تمدن انسانی و زندگی وی بدون خلاقیت نمی‌تواند امکان پذیر باشد.

بیشتر بخوانید :

کنکوری‌ها در روزهای کرونایی چه می‌کنند؟

آخرین وضعیت ساماندهی سهمیه‌ها و حذف کنکور

تغییر تاریخ برگزاری کنکور ۹۹ به علت ویروس کرونا ؟

خلاقیت چیست؟
یك فكر یا ایدة جدید كه تركیبی از ایده‌های قدیمی است را، خلاقیت گویند. به طور کلی داشتن توانایی ساخت ایده‌های نو. خلاقیت یعنی كنار هم قرار دادن افكار و ایده‌هایی كه تا قبل از این پنداشته می‌شد به یكدیگر ربطی ندارند. این توانایی شماست كه افكار مختلف را با یكدیگر تركیب كنید و یك ایده نو كه مفید هم هست، بوجود آورید.
خلاقیت به معنی اختراع یك چیز كاملاً جدید نیست، بلكه بوجود آوردن یك سری ارتباطات همسو است. لازم نیست كه حتماً یك فرد خاص باشید تا خلاق باشید هر كسی می‌تواند خلاق باشد. این مهم نیست كه شما كی هستید، مهم این است كه چگونه عمل می‌كنید. تنها چیزی كه احتیاج دارید این است كه برای مشكل خود چندین راه حل پیدا كنید، نه این كه خود را به اولین راه حلی كه به نظرتان می‌رسد یا از همه ساده‌تر است، محدود كنید. به خود اجازه بدهید كه سر زنده كنجكاو و انعطاف پذیر باشید. افراد خلاق خیال‌پردازی دارند، رویاهای خود را بهتر به خاطر می‌آورند، و یك چیز مشترك در همه آن‌ها وجود دارد و آن عشق به كاری است كه انجام می‌دهند.

یکی سبز و یکی زرد
شاید اولین سؤالی که بعد مطرح شدن بحث خلاقیت و ویژگی‌های انسان‌های خلاق به وجود می‌آید، این باشد که به رغم اینکه تقریباً تمام انسان‌ها دارای دو قوه تفکر و تعقل هستند، چرا عده‌ای خلاق و سرشار از ایده‌های نو و بدیع هستند و گروهی دیگر، بیابان لم یزرعی هستند، خالی از هر گونه نسیمی که اندکی بوی تمایل برای کارهای جدید، نو، متنوع و متفاوت از گذشته را دارد؟

پاره‌ای از این دلایل عبارتند از :
* گمان اینکه مسئله تنها یک راه حل درست دارد
* سعی بر اینکه همیشه منطقی باشیم
* طاعت بی چون و چرا از قوانین
* ترس از ابهامات و علاقه به مشخص بودن همه چیز
* اصرار بر اینکه همیشه عملی فکر کنیم
* ترس از شکست و پرهیز از انجام کارهای مخاطره انگیز
* عدم تفریح و سرگرمی
* تخصص پیدا کردن تنها در یک کار
* ترس از احمق جلوه داده شدن توسط دیگران
* اعتقاد نداشتن به اینکه می توانیم خلاق باشیم
و شاید مهمترین دلیل خلاق نبودن ما، محافظه کار بودن محیط و جامعه پیرامون است که هر تغییری را به سختی می‌پذیرند، به بیان دیگر باز خوردهای منفی قبلی که هر شخص در هنگام بروز اولین خلاقیت‌هایش از دیگران دریافت کرده، راه را برای شکوفا شدن ذهن، در آینده خواهد بست.

بیشتر بخوانید :

آزمون سراسري و آخرين گام‌ها

فقط همین یک برنامه‌!

شرکت در آزمون‌های آزمایشی؛ چرا و چگونه؟

خلاق بشویم که چه بشود؟
حال که خلاق نیستیم و از طرفی کسی هم ایده‌های خلاقانه ما را تحویل نمی‌گیرد، چه اصراری است که خلاق بشویم؟ اصلا خلاقیت چه امتیازاتی برای ما دارد؟

ویژگی افراد خلاق چیست؟
برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید گفت: هیچ چیز به اندازه خلاقیت به کامل بودن زندگی انسان کمک نمی‌کند. خلاقیت، ارتباطی مستقیم با روح و روان و شادمانی فرد و سلامت جسم او دارد. هر وقت، رفتاری خلاقانه از خود نشان می‌دهیم بیش از هر زمان دیگر احساس سرزندگی می‌کنیم. هیجان یک نقاش از طرح خلاقانه‌اش یا دانشمند از ابتکارش در تولید فناوری جدید را در نظر بگیرید.

احساس آرامشی که از یک کار خلاقانه به ما دست می‌دهد، بی انتهاست.
در قسمت بعدی ویژگی افراد خلاق را بررسی می‌کنیم ، با خواندن این ویژگی‌ها، شاید شما هم دوست داشته باشید که فردی خلاق شوید!


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : آزمون سراسری 99 , صفحه نخست , مشاوره و برنامه ریزی , مقالات روانشناسی , مقالات مشاوره ای , گزارش , یادداشت
ارسال دیدگاه

*

code